“Kadınlar Üretsin Türkiye Büyüsün”

Ülkemizde ihtiyaç sahibi kadınların, istihdam sağlaması için yola çıkan iş kadını Havva Firdevs Külünk, 2012 yılında ‘Yeni Dünya İş Kadınları Platformu’nu hayata geçirdi. Platform hakkında bilgiler veren Külünk, “Kadınlar Üretsin Türkiye Büyüsün, Kadınlar Üretsin Dünya Büyüsün” diyerek, 81 ile ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

“Kadınlar Üretsin Türkiye Büyüsün”

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu olan iş kadını Havva Firdevs Külünk, öncelikle “Rol model olarak babamı gördüm. Babamın eseriyim. Küçükken babamın gittiği tüm toplantılara gitmek istermişim” bilgisini paylaştı.

Lojistik sektöründe, gümrük müşavirliği-taşımacılık işi yaptıklarını aktaran Külünk,  “Çocukluğumdan beri sivil toplum kuruluşlarının toplantılarına katılıyorum. İtalya’da yüksek lisans yapmak benim için bir devrimdi. Sonrasında iş hayatına girdim. İnsan kaynakları uzman yardımcısı olarak görev aldım. Babamın yanında çalışmaya başladım” ifadelerini kullandı. Öte yandan, hayatında İslam’ı okuyarak değil, fiilen göstermeyi kendisine amaç edindiğine dikkati çeken iş kadını Külünk, “Bir sürü STK’ya giriyorum çıkıyorum ama hiçbirinde tatmin olmuyorum. Bir şeyi beğenmediğimde eleştirmek yerine onun daha iyisini yapmaya çalışırım. Baktım ki kafama göre STK yok, bir kadın platformu kurmaya karar verdim. İnsanlara iş alanı açacak projeler yapmam gerektiğini düşündüm. 2012 yılında bu amaç doğrultusunda, Yeni Dünya İş Kadınları Platformu’nu kurdum” şeklinde bilgiler verdi.

81 İL’E ULAŞMAYI HEDEFLİYOR

Platformu nasıl kurduklarını anlatan Külünk, “5 arkadaşımla birlikte önce bire bir, sonrasında hep birlikte görüşmeler gerçekleştirdik. Her sektörde kendini ispatlamış başarılı iş kadınlarıyla yola çıkmayı hedefledim ve öyle de oldu. Benim amacım kadınlara istihdam sağlamak. Artık insanlara balık tutmayı öğretmemiz gerekiyor, kalkındırmamız gerekiyor” dedi. Konuşmasına “Bizim yaptığımız tüm güzellikler, İslamiyet’in yansımalarıdır” diyerek devam eden Külünk, “Bizim rol modellerimiz Efendimizin hanımlarıdır. Hz. Hatice annemizi rol model aldık her zaman. Sibel Erarslan ile öncelikle Hatice annemizin kitabını okuduk. Bunun üzerinde 10 arkadaşımızla konuştuk ve 2012’de bu işe başladık. Her ay konusunda ehil olan kişileri ağırladık. Projelere gelince, tecrübe aktarım toplantılarını 3 sene yaptık. Bu süreçte projeye kalkışmadım, ekibimi daha iyi tanımak için” şeklinde konuştu.  Daha sonra ise platformun projelerine değinen Külünk, “2015 yılında, Isparta’nın Güneykent Köyü’nde çok güzel projelere vesile olduk. Her şeyi 20 kişilik ekibimizle, kendi sermayemizle yapıyoruz. STK devlet üstünden yük alandır, yük olan değil. Isparta Güneykent’te 5 proje ile 100 kadına vesile olduk. Denizli, Hatay, Sakarya, Urfa ve Rize’de de projelerimiz oldu” bilgilerini aktardı.

“SERMAYE BİZDEN ÜRETİM KADINLARDAN”

 Ayrıca, bütün illerde yaptıkları kapsamlı araştırmalara göre, kadınlardan gelen talepleri karşıladıklarını aktaran Külünk, “2018 yılından itibaren tasarım işine de girdik. Ortaya inanılmaz şaheserler çıktı. Tasarım ve sermaye bizden, üretim kadınlardan. Hedefimiz; 2020’de, Cumhurbaşkanımıza yaptığımız işlerin sunumunu yaparak enerji yüklemek. Onların üzerinden yük aldığımızı bir hediye gibi onlara sunmak istiyoruz. Genel anlamdaki hedefimiz ise, 81 ilde 1600 kadına istihdam alanı açmak” şeklinde konuştu. Son olarak, “Kadınlar Üretsin Türkiye Büyüsün, Kadınlar Üretsin Dünya Büyüsün” sloganlarını kullandıklarını belirten azimli iş kadını Külünk, Bursa ve Afyon’da, cezaevlerindeki kadınlar için projeleri olduklarını da hatırlatarak konuşmasını bitirdi.

SERAP KÜÇÜKÖNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER