Okul kantinlerine sıkı denetim

Yıldırım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki okullarda gıda satışı yapan kantinlerde yarınların mimarı öğrencilerin sağlığını korumak adına ruhsat ve temizlik denetimi gerçekleştirdi.

Okul kantinlerine sıkı denetim

Yıldırım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede vatandaşlara hizmet veren ekmek fırınları, pazaryerleri ve işyerlerinin ardından öğrencilerin sağlığını yakından ilgilendiren gıda satışı yapan kantinlerde temizlik ve ruhsat denetimleri gerçekleştirdi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ile ortaklaşa yapılan denetimlerde asgari teknik ve sağlık şartlarına uygun faaliyet gösterilmesi konusunda satışa sunulan hazır gıdaların son tüketim tarihleri, ambalajları, diğer gıdalarla birlikte muhafaza koşulları, gıda ürünlerinin hazırlanışı, satışı, kullanılan alet ekipmanın uygunluğu, personel ve işyeri temizliği hususunda uyarılarda ve bilgilendirmelerde bulunulurken, sonraki süreçte yapılacak denetimler esnasında aynı eksikliklerin tespiti durumunda cezai işlem uygulanacağı hatırlatması yapıldı.

GIDA GÜVENLİĞİNDE TAVİZ YOK

Yarınların sahibi öğrencilerin eğitim kurumlarında sağlığını tehdit edebilecek faaliyetlere kesinlikle izin verilmeyeceğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Öğrencilerimizin sağlığını yakından ilgilendiren gıda güvenliği konusundan kesinlikle taviz verilemeyecek. İlgili birimlerimiz, çocuklarımızın beslenme ihtiyaçlarını karşılayan kantinlere yönelik denetimlerine sonraki süreçte de devam edecek. Toplu halde gıda tüketimi olan okullarda yaşanacak ihmallerin evlatlarımızın sağlığıyla oynamasına izin vermeyeceğiz. Bu konuda kantin işletmecilerinin sorumluluklarını yerine getirilmeleri noktasında gerekli uyarıları yapıyoruz ve eksikliklerin giderilmesini yakından takip ediyoruz” dedi.

SAĞLIKLARI HER ŞEYİN ÖNÜNDE

Gelecek nesilleri inşa ederken öğrencilerin sağlıklı koşullarda alışveriş yapmalarına büyük bir titizlik içerisinde yaklaştıklarının altını çizen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı koşullarda satışa sunulan gıdalara ulaşabilmeleri için kantin denetimlerine büyük önem veriyoruz, çocuklarımızın bilinçli bir tüketici olarak yetişmeleri için öğrenci velilerimize ve öğretmenlerimize de önemli görevler düşmektedir. Öğrencilerimizden son tüketim tarihi geçen veya açıkta ve uygun koşullarda muhafaza edilmeyen ürünleri satın almamaları hususunda özen göstermeleri gerekmektedir. Bizler de ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla çocuklarımızın sağlığını kendi aileleri gibi önemsiyoruz. Gelecek nesilleri inşa ederken yavrularımızın sağlıklı koşullarda alışveriş yapmalarına büyük bir titizlik içerisinde yaklaşıyoruz. Bu yüzden başta okullar olmak üzere tüm Yıldırım sınırları içerisinde sıkı bir denetim gerçekleştiriyoruz. Amacımız evlatlarımızın ve hemşerilerimizin sağlığı, huzuru ve refahını korumak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40