Elma ihracatı memnuniyeti

Türkiye'de elma ağacı sayısında ilk sırada, üretiminde ise ilk üçte yer alan Karaman'da elma hasadı devam ederken, Rusya ile yapılan ihracat anlaşmaları sonrası oluşan fiyat üreticinin yüzünü güldürürüyor.

Elma ihracatı memnuniyeti

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, yaptığı açıklamada, ilin 11 milyon 500 bin elma ağacı ve yıllık 350-400 bin ton üretimle dikkati çektiğini söyledi. Bu yıl bahar aylarında yaşanan donun rekolteyi düşürdüğünü, buna rağmen 350 bin ton civarında ürün beklediklerini ifade eden Muğlu, "Modern elma bahçelerimiz var. Üreticiler en yeni teknolojileri kullanıyor. Bu yıl geçen yıl olduğu gibi belli bölgelerde don, üretimi etkiledi. Fakat ürün kalitesi çok iyi. Şu anda fiyat 1 lira ila 1 lira 20 kuruş arasında değişiyor. En iyi tarafı da geçen yıl 10 kuruşa satamadığımız ıskarta elma 45 kuruş civarında." diye konuştu.

“FİYATLARA DİREKT YANSIDI”

Bu fiyatların elma üreticisinin gelecek yıllara umutla bakmasını sağladığını anlatan Muğlu, şöyle devam etti: "Biz bu fiyatları Rusya ile yapılan yaş meyve, sebze anlaşmalarına bağlıyoruz. Yapılan anlaşmalar direkt fiyatlara yansıdı. Ortadoğu ülkeleri ile olan sorunlar giderilebilse bu fiyatlar daha iyi olabilirdi. Elmanın soğuk hava deposuna girmeden, dalından koparıldıktan sonra da ihraç edilebilmesi lazım. Ürün depoya girdikten sonra aracılar fiyatlarla oynuyorlar. Bunun da sıkıntısını üretici çekiyor. Daha çok ülke ile ihracat anlaşmaları yapılması gerekir. İnşallah daha çok anlaşma yapılır, üreticinin yüzü güler. Bunun bir tek bu seneye mahsus olmaması lazım. Gelecek senelerde de böyle devam etmesi gerekir. Bu da istikrarlı ihracatla olur. Daha modern ve büyük soğuk hava depoları, kaliteli ürün lazım. Bunlar olursa fiyat istikrarı da olur” dedi.

“TÜKETİCİ KİM KAZANIYOR BİLMİYOR?”

Muğlu, üreticiden alınan fiyatla marketteki fiyatların çok farklı olduğuna işaret ederek, "Elma üreticide 1 lira, markette en az 4 lira. Bunu defalarca dile getirdik. Tüketici, elma üreticisi çok kazanıyor sanıyor. Tüketici de haklı. Onlar marketteki fiyatı biliyor. Bu aradaki farkı kim kazanıyor? Bunun iyi araştırılması lazım." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40