Çin ve Bursa Medyası Buluştu

Çin'den gelen medya temsilcileri Bursa'nın medya temsilcileriyle buluştu. Türkiye'nin endistüriyel ve tarihi potansiyelini inceleyecek, gözlemlerini Çin Halk Cumhuriyetin'de kamuoyuyla paylaşacaklar.

Çin ve Bursa Medyası Buluştu

Yunus Emre Enstitüsü, Çin’den gelen medya temsilcileri, küratörler, sanat eleştirmenleri ve galeri sahiplerinden oluşan bir heyeti, Bursa’daki gazetecilerle buluşturdu. Çin Halk Cumhuriyeti’nde 2018’in ‘Türkiye Turizm Yılı’ ilan edilmesi kapsamında Hünkar Köşkü’nde gerçekleşen program iki ülke arasında kültür diplomasisi başlatmayı hedefliyor. Çin'deki akredite gazetecilerden Levent Uluçer öncülüğündeki 12 kişilik heyet, Türkiye'nin turistik, kültürel, endüstriyel ve tarihi potansiyelini yerinde inceleyecek, gözlemlerini ülkelerinde kamuoyuyla paylaşacak.

HEYET TÜRKİYE’DE İNCELEME YAPACAK

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, buradaki konuşmasında, Bursa'nın, Osmanlı'ya başkentlik yapan, tarih boyunca birçok medeniyetin kurulduğu, geliştiği ve dünyaya yayıldığı bir kültürel merkez olduğunu söyledi. Yurt dışından gelenlerin sadece ticaret merkezleri ya da şehrin ışıltılı bölgelerini gezmekle kalmadığını belirten Ödünç, misafirlerin kentteki tarihsel mekanları ziyaret etmekten keyif aldığını kaydetti. Ödünç, “Bursa, tarihi anlamdaki zenginliklerini her gün geliştirerek, yeni nesillere ulaştırma çabasında projelerini sürdürecektir. 100 yıl öncesinde yıkılmış olan tarihi eserlerimiz, tekrar izlerinden bulanarak, uygun şekilde restore ediliyor. Restore edilen bu eserlere, günümüz şartlarına uygun olarak fonksiyon yüklenmektedir. Gelen yabancı misafirlerimize bu tarihi ve kültürel zenginlikleri göstermek açısından bu önemli” diye konuştu.

BURSA’YI ÇOK BEĞENDİLER

Ülkesinde ‘Global Times’ adlı yayın organında kültür sanat muhabirliği yapan Liu Xin de birtakım ziyaretlerde bulundukları İstanbul ve Bursa'yı çok beğendiğini, Türkiye'ye tekrar gelmek istediğini ifade etti. Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları kaligrafi eğitmeni Yasin Gökçe, program sonunda, misafirlere kaligrafi sanatını tanıttı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER