Payitaht Abdülhamid'ten Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'na gönderme!

YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etme kararı sonrası Ahmet Davutoğlu ile Abdullah Gül açıklama yaptı. Bu açıklamaların ardından TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde yayınlanan bir sahne Gül ve Davutoğlu'na mesaj olarak algılandı.

Payitaht Abdülhamid'ten Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'na gönderme!

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart'taki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etme kararına, AK Parti içindeki "küskünler" cephesinden de tepki geldi. Bu tepki sonrasında TRT 1 dizisi Payitaht Abdülhamid'ten yayınlanan bir sahne Gül ve Davutoğlu'na mesaj olarak algılandı.

"BİR ARPA BOYU YOL ALAMAMIŞIZ"

Bir süredir yeni parti kuracakları iddiaları ile gündemde olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu kararın ardından, AK Parti cephesinde hayal kırıklığı yaratan açıklamalar yaptı. Abdullah Gül, seçimin iptal edilmesini ve 23 Haziran'da yenilenmesini kararlaştıran YSK'yı eleştirirken, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 2007'deki "367 Kararı"na atıfta bulundu.Gül, Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Anayasa Mahkemesi'nin 2007 yılındaki haksız "367 Kararı" karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu'nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ TABANINDAN ELEŞTİRİLER GELDİ

Ahmet Davutoğlu ise yine sosyal medyadan paylaştığı mesajında, "Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK'nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır." görüşlerine yer verdi. AK Parti içinde önemli roller üstlenen bu iki ismin yaptığı açıklamalar parti içerisinde derin hayal kırıklığı yaratırken, Gül ve Davutoğlu'na parti tabanından da eleştiriler geldi.

"SU VERDİKLERİMİZ DİKEN OLMAYA MEYLETMİŞLERSE SONUNDA MUTLAKA BUDARIZ"

Diğer yandan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları televizyon ekranlarında da yer buldu. TRT 1'in sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid'de Gül ve Davutoğlu'na sitemkar eleştiriler getirildi. Payitaht Abdülhamid'in 85. Bölüm 2. Tanıtım videosunda Sultan Abdülhamid'in ağzından "eski vekiller" vurgusu ile işaret edilen Gül ve Davutoğlu'na, "Gül ağacına su veririz, lakin su hem güle yarar hem de dikene... Yanımızda yöremizde su verdiklerimiz diken olmaya meyletmişlerse sonunda mutlaka budarız!" mesajı gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER