Eklem Rahatsızlıkları Yaşlı-Genç Tanımıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tevfik Öncan, eklem kireçlenmesi, menisküs yırtığı gibi hastalıkları ve tedavi yöntemlerini anlattı. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu tip rahatsızlıklarda da erken teşhisin önemine dikkati çeken Dr. Öncan, tedavi yöntemleri kadar sağlıklı yaşamaya da değindi.

Eklem Rahatsızlıkları Yaşlı-Genç Tanımıyor

Eklem rahatsızlıklarının daha çok diz bölgesinde görüldüğünü söyleyen Op. Dr. Tevfik Öncan, “Genellikle orta yaşın üstünde görüyoruz. Genç insanlarda travma, düşme, çarpma gibi durumlar yaşanmadıkça pek görülen bir hastalık değil. Orta yaşı geçtikten sonra dizlerde ağrılar başlıyor. Halk arasında ‘kireçlenme’ olarak bilinen osteoartrit rahatsızlığı, eklemin bozulmasıyla ilgilidir. Yılların yıpranması, kültürel faktörler, spor yapmamak doğrudan etkiliyor. Şehirlerde daha çok eklem sorunu yaşayan insanlar var. Köydeki insanlar sürekli hareket ettiği için eklem rahatsızlığı pek görülmüyor” dedi. Eklemlerdeki bozulmaların, rahatsızlıkların genç yaştaki insanlarda da artık görüldüğüne dikkati çeken Dr. Öncan, “ Eklemler bozulduğu zaman menisküsler yırtılıyor, eklem kıkırdakları zedeleniyor. Bu gibi durumlarda ilk tedavi korumak, egzersiz yapmak. Bu aşamadan sonra ilaç tedavisi geliyor. En önemlisi ise tedavi aşamasında sadece tek bir şeyden fayda ummamak lazım. Örneğin, takviye gıdalar da iyileşmeye yardımcı olabiliyor. Korumayı ve egzersizi yapmazsak diğer tedavinin bir faydası olmaz. Diz ağrısı yaşayan bir insanın dizlerini koruması gerekir. Ağrıyan dizinin üstünde iş yapmaması lazım” şeklinde konuştu.

SPOR YAPMAK ŞART!

Kuvvetlendirme egzersizlerinin de son derece önemli olduğuna değinen Uzman Dr. Öncan, “ Diz ağrısı yaşayan hastalarımızda öncelikle eklem arası daralmış mı, kemikler birbirine sürtmüş mü diye bakıyoruz. Menisküsler yırtılmış mı, kıkırdaklar ne durumda bunu görmek için Emar çekiyoruz. Eğer menisküslerde bir hasar varsa, eklemin içine kamerayla girip temizlememiz gerekiyor. Halk arasında menisküs ameliyatı deniliyor bu işleme” diye bilgi verdi. Eklem kıkırdaklarında bir hasar varsa, dizin içine iğne yapılması gerektiğini aktaran Dr. Tevfik Öncan, “ Son zamanlarda kök hücre tedavisi arttı. Bu yönteme göre, aslında vücudun kendi kendini iyileştirme potansiyeli olan bazı hücreler tespit edilmiş. Bu potansiyeli biz arttırmaya çalışıyoruz. Vücudun başka bir bölümünden alınan hücreler, dizdeki hasarlı bölgeye veriliyor. Göbekteki yağda bile kök hücresi olduğunu bilimsel çalışmalar ortaya koydu. Kök hücreler ayrıştırılıp dizin içine koyulduğu zaman faydası olduğu da bilimsel olarak ispatlandı” ifadelerini kullandı. Dr. Öncan, bu tedavi yöntemini kullandıklarına dikkati çekerek,“ Kendi yağ alma setimiz var. Bu setle hücreleri inceltip dizin içine enjekte ediyoruz. İnsanların gözünde büyüttüğü kadar zor bir işlem değil. Eklem kıkırdağında bozulma varsa temizliğini yapıyoruz. Bu yöntem sayesinde ciddi anlamda faydasını gördüğümüz hastalar var. Risk içeren ya da zararlı bir tedavi yöntemi değil” şeklinde bilgiler verdi. Bu yöntemin zamanla daha da yaygınlaşmasını temenni eden Dr. Öncan, “ Hayatımızda spora yer vermemiz gerekiyor. Hareketli yaşam biçimi çok önemli. Ayrıca, yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli” tavsiyelerinde bulunarak konuşmasını bitirdi.

SERAP KÜÇÜKÖNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER