‘Kan Acil Değil Her Gün İhtiyaç’

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın’ın seçim beyannamesinde yer alan ve sosyal sorumluluk projesi olan kan bağışı destek kampanyası, 20 Haziran’dan beri faaliyette.

‘Kan Acil Değil Her Gün İhtiyaç’

Türkiye’ye örnek olması gereken bir projeye imza atan belediye, ‘Kan acil değil, her gün ihtiyaçtır’ sloganı ile yola çıkarak, bugüne kadar birçok ihtiyaç sahibine kan teminatı sağladı.

Konu ile alakalı sorularımızı yanıtlayan Orhangazi Belediyesi Basın Bürosu çalışanı Yahya Şahin, kampanya ile ilgili birçok bilgi verdi. Bugüne kadar, acil kana ihtiyacı olan 15 hastayı ve bağışçıyı buluşturduklarını söyleyen Şahin, “Şu ana kadar 210 gönüllü kan bağışçısı veri tabanımıza kayıt oldu. Süre itibari ile katılım bizleri memnun ediyor. Kan ihtiyacı, acil değil her gün ihtiyaç olan bir durum. Herkesin ilgili ve duyarlı davranması gereken bir kampanya.  Ancak bu konuda yeterli bir dönüş alamadığımızı düşünüyoruz” dedi.

Belediyenin web sitesinde devam eden duyurulara dikkat çeken Şahin, sosyal medya hesaplarında da düzenli olarak duyuru yapıldığına değindi. Yerel ve ulusal medyaya konu hakkında dert yanan Şahin şöyle devam etti: “Kampanya haberimizin medya organlarına servis edilmesine rağmen, yeterli ilgiyi bulmadığımızı düşünüyoruz. Bu konuda yerel ve ulusal medyamızın desteklerini artırmaları konusunda, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”  

Kampanyaya daha çok 30-45 yaş aralığındaki erkek gönüllülerden katılım sağlandığını dile getiren Şahin, kampanyanın süresi kısıtlaması olmadığını kaydetti. “Bundan sonraki süreçte kampanya veri tabanına daha çok gönüllüyü kayıt ettirmek için çalışacağız” diyen Şahin, kampanyanın medya organlarından destek beklediğini söyleyerek, şunları kaydetti: “ Projemizi daha geniş kitlelere duyurmak ve gönüllü bağışçılarımızın sayısını arttırmak birinci önceliğimiz. Kampanyamızın alt yapısını genişleterek daha çok gönüllümüzü sisteme dahil etmek istiyoruz.”

Projeye dahil olarak, belki de bir hayatı kurtarmak ise çok kolay. Kan Bankası projesine katılmak isteyenler, https://www.orhangazi.bel.tr/kanbankasi adresinde karşısına çıkacak formu doldurarak, kayıt olabiliyor.

ŞENAY ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER