Sancak Gazetesi Reyhanlı’da... Doğu Guta’da insanlar tercih ediliyor

Son yardım TIR’larıyla birlikte Sancak Gazetesi adına Reyhanlı’ya giden Ali Mollasalih, Şube Başkanı Hüseyin Kaptan’dan Doğu Guta’nın durumu hakkında bilgi aldı. Kaptan, bu bölgedeki insanların ölüm ve tehcir arasında bırakıldıklarını belirtti.

Sancak Gazetesi Reyhanlı’da... Doğu Guta’da insanlar tercih ediliyor

Savaşın ortasında kalan Suriye’de, tarih kanla yazılıyor. Aylardır yaşamla ölüm arasında mücadele eden Doğu Guta’da, insanlar ‘ölüm’ ve ‘sürgün’ korkusunu birlikte yaşıyor. Bir nebze olsun acılarını dindirmek ve yaralarını sarmak adına 7 yıl önce yola çıkan İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi, bu süreç içerisinde Suriye’ye 615 TIR yardım gönderdi. Son TIR’larla birlikte İHH Bursa Şubesi ile birlikte Reyhanlı’ya giden Ali Mollasalih, Şube Başkanı Hüseyin Kaptan’dan Suriye’de yaşanan trajedileri dinledi.

‘SURİYE ZULMÜNÜ GÖRMEYE GELDİK’

Bursa’dan yola çıkan yardım TIR’ları İHH’nın Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Suriye Çalışmaları Koordine Merkezi’ne getirildi. TIR’ların, İdlib’e hareketinden önce açıklama yapan İHH Bursa Şube Başkanı Hüseyin Kaptan, Bursa’da kamuoyunun desteği ile toplanan yardımların Suriye’nin İdlib kenti ve kırsalında yaşayan Suriyeli sivillere ulaştırıldığını belirterek, “Yönetim kurulu ile birlikte 7’inci yılını dolduran Suriye zulmünü yerinde görmek için geldik. Desteğini esirgemeyen Bursa halkının emanetlerini 6-7 yıldan bu yana yerine ulaştırıyoruz” diye konuştu.

SURİYE’NİN TOPLU MEZARI: DOĞU GUTA

Özellikle son aylarda zulmün zirveye tırmandığı Doğu Guta’da yaşananları anlatan Başkan Kaptan, “İnsani krizin zaten derin olduğu bölge, son aylarda yoğunlaşan saldırılarla kısa süre içinde binlerce sivilin hayatını kaybettiği bir toplu mezara dönüştü” dedi. İnsani krizin had safhaya çıktığını belirten Kaptan, “Kuşatma altındaki insanlar videolarla dünya kamuoyuna seslerini duyurmaya çalışıyor. 2013 yılından itibaren çocuk ve bebekler gıda yetersizliğinden; yaralılar da tıbbi malzeme yetersizliğinden dolayı ölüyor ya da ölmek üzere” dedi.

ULUSAL CAMİA 3 MAYMUNU OYNUYOR

Esed rejiminin acımasızca her türlü silahı kullandığını belirten Hüseyin Kaptan, “2013 yılında Esed rejimi bu bölgede ayrım gözetmeksizin kimyasal sarin gazı saldırılarında bulunmuş ve çocuklar dahil olmak üzere yüzlerce insan hayatını kaybetmişti. Ve uluslararası camia bu katliamlara sessiz kalmıştı. Tüm bu nedenlerden dolayı 8 yıldır Suriye halkına sahip çıkan necip milletimizi yine mazlum ve mağdur kardeşlerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Türkiye ve dünya kamuoyunu harekete geçmeye çağırıyor, mazlumlara sahip çıkmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER