Yarım Asırlık Lezzet: Hurma Tatlısı

Bursa’nın kendine özgü lezzetlerinden olan Bağdat Hurma Tatlısı; 50 yıllık geçmişiyle, özellikle ramazan aylarında iftar sofralarını süslüyor. Şekli ve rengi itibariyle hurmaya benzediği için bu ismi alan tatlı, herkes tarafından büyük rağbet görüyor.

Yarım Asırlık Lezzet: Hurma Tatlısı

Bağdat Hurma Tatlısı, gün geçtikçe popülerlik kazanmaya devam ediyor. Sırf bu tatlıyı yemek için birçok ilden insan Bursa’ya geliyor. Tatlı un, şeker, yumurta, yoğurt ve özel 10 baharat karışımından oluşuyor. Tatlının sunumu ise şerbet ve Hindistan cevizi ile yapılıyor.

Bursa sokaklarındaki seyyar satıcıların da tercihi tatlının tarifi ise firma tarafından gizli tutuluyor. Hafif bir tada sahip olmasından dolayı ise Ramazan ayında iftar sofralarını süslüyor. Hurma tatlısı üreten çarşı esnafı, “Geçmişten günümüze Bağdat Hurma Tatlısı, Bursalıların vazgeçilmezi. Tatlının her şeyini bizzat biz yapıyoruz. İçerisinde özel karışımlar yer alıyor.

Tarifini kimseyle paylaşmıyoruz. Hafif bir tatlı olduğu için hemen hemen herkese hitap ediyor. Şerbet ve Hindistan cevizi ise bu tatlının olmazsa olmazı. Ayrıca, Bursa ile de sınırlı kalmıyor, Ankara’dan bile bu tatlıyı yemek için geliyorlar” şeklinde konuşarak herkesi bu tatlıyı yemeye davet etti.

SERAP KÜÇÜKÖNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER