Afrika Türü öldürücü sivrisinek artık İstanbul'da

Sivrisinek, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adı. Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınan, ince uzun bacaklı narin böceklerdir. Vikipedi
Kuluçka büyüklüğü: 100 – 200
Familya: Culicidae; Meigen, 1830
Alt takım: Nematocera; (Sivrisinekler)
Alt âlem: Eumetazoa
Alt şube: Hexapoda 

Bir de bunun Afrika türü var ki oldukça tehlikeli bir tür ve Afrika kökenli. Yıllarca Afrika'da kalmıştı. Ülkemize asla gelmez diyorduk. Ama maalesef o artık Türkiye'de üstelik dibizimizde  Tabi ki Aeres Sivrisineğinden bqahsediyorum. Bu tehlikeli tür yaşam kalitemizi etkilerken salgın hastalıkları yaymada çok öncü.

Öncelikle minik ve sevimli görünen ama ölümcül mikropları bünyesinde taşıma potansiyeline sahip bu sineği tanıyalım.

CNN Türk'ün yaptığı habere göre İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanmasının ardından virüsle ilgili araştırmalar hız kazandı. Özellikle zika virüsü bulaştıran “Aedes” ısırığı belirtileri merak ediliyor. Uzmanlara göre iklim değişikliği ile birlikte sivrisineklerde artış oldu. Sivrisinekler çok fazla hastalığı taşıyor ve sokarken de insanlara bu hastalıkları bulaştırıyorlar. 

nsanlara hastalık bulaştırma ihtimali yüksek olan Aedes sineklerinin İstanbul’da artış göstermesinin ardından tedirginliğe neden oldu. Aedes sivrisineği, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre özellikle yaz aylarında zika virüsü, dang humması, chikungunya virüsü ve sarıhumma virüsünü bulaştırarak tehlike saçıyor.


 

YORUM EKLE

banner124