Anadolu Üniversitesi Rektöründen Anlamlı Ziyaret

Hababam sınıfı   hayatımızda önemli yeri olan filmlerden biriydi. Halkın öz değerleri ve espri anlayışı ile özdeşleşen bu filmde önemli ve iz bırakan sahnelerden birisi ise Mahmut hocanın hastalanması ve tüm öğrencilerin onu gidip ziyaret etmesiydi. Benzer bir vefa örneği Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde yaşandı. Rektör Profesör  Dr Ertan Çomaklı, ve beraberindeki akademisyenler , öğrenciler ile birlikte Eskişehir Üniversitesi kurucu Rektörü Profesör Doktor Orhan Oğuz u ziyaret etti.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı  Paralel örgüt , FETÖ'nün en büyük finansörü Akın İpek'in şirketlerine kayyum atanmasına yol açan raporu hazırlayan kişi  idi  . FETÖ nün finansal para ağını çözen ve devletimizin ilgili birimlerine ileten Şafak hocamızı u vefalı davranışlarından dolayı tebrik ederim..

Fast Company Dergisi Yayına Başladı, İçeriği ile Fark Yarattı ve Türkiye deki İnternet satışı Yapan Firmaların Cirosunu Açıkladı

Ülkemizde gazetelerin hafta sonu eklerini  fazla  vermesi sebebiyle dergilere olan ilgi biraz azalmıştı.  Fast Company uzun zamandır neden Türkiye'de yok diye  beklediğimiz bir yayındı .  Rauf Ateş ve ekibiyle artık ülkemizde de yayınlanmaya başladı Reklamlardan ve fuzuli haberlerden  okunamaz hale gelmiş  İŞ dergilerinden çok farklı bir dergi. Bu farklılığını ise ilk yaynında ortaya koydu , Türkiye'deki  internet ekosisteminde cirolarıyla öne çıkan şirketlerin güncel listesini yayınladı

Zira böyle bir listeyi düzgün bir şekilde bulabilmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor. Ya birden fazla kaynağı irdelemek gerekiyor ya da mevcut kaynaklardaki bilgiler güncelliğini kaybetmiş oluyor.

Liste nasıl hazırlandı?

Fast Company tarafından yapılan açıklamaya göre bu listedeki verilerin bazıları şirketlerin kendilerinden alındı. Bir bölümü için ise yatırımcılar, danışmanlar ve girişimciler destek verdiler. Ayrıca Similiar Web gibi kaynaklara da başvuruldu. Ancak, bütün veriler değişik kaynaklardan kontrol edildikten sonra son kullanıcıya ulaştırıldı.

“Türkiye Internet 100” araştırması ilk defa gerçekleştirildiğini de hatırlatalım. Zira şirketler genel olarak ciro verilerini paylaşmak istemeyebiliyorlar ve bu bilgilere erişmek ciddi anlamda zor olabiliyor. Çok sayıda şirket, ciro açıklamaktan kaçınıyor. Bazıları, ciroyu anlamsız bulduğu için paylaşmıyor; onun yerine büyüme ya da müşteri rakamlarını vermeyi uygun buluyor. Ancak, dünyanın her tarafında bu tip araştırmalar yapılıyor. 500 büyük şirket araştırmasında, bazı şirketlerin ciroları, vergi ya da benzeri nedenlerden dolayı çok yüksek, karları ise aşırı düşük olabiliyor. Bu, onların listenin en üst sıralarında olmasına engel olmuyor. Değerlendirme ciro bazlı olunca da bu kaçınılmaz oluyor.

Fast Company, piyasa değerinin bir başka önemli sıralama kriteri olduğunu ve bu bilgiye ulaşmanın daha zor olduğunu söylüyor. Ancak şirket, gelecek sene yapacağı araştırmada şirketleri, aynı zamanda piyasa değerlerine göre de sıralamayı hedefliyor.

Türkiye internet ekosisteminin en yüksek ciroya sahip 100 şirketi

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve cirolarına göre yüksekten düşüğe olmak üzere Türkiye internet ekosisteminin en büyük şirketlerine göz atalım.

Listenin ilk sırasında 6,5 milyar TL üstü cirosuyla Nesine yer alıyor. 5,5 milyar TL - 6,5 milyar TL ciroya sahip üç şirket ise Trendyol, Hepsiburada ve Google olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada e-ticaret şirketlerinin işlevselleşmeye başladığını söyleyebiliriz. n11 ve Peak Games'in ciroları 5 milyar TL - 5,5 milyar TL arasında iken, 4,5 milyar TL ve 5 milyar TL arasında cirosu olan şirketler Facebook ve Bilyoner oluyor. Online bahis siteleri, e-ticaret siteleri ve global internet şirketleri Türkiye'de ciro bazında ilk sırada yarışan şirketler demek mümkün.

GittiGidiyor'un cirosu 4 milyar TL ile 4,5 milyar TL arasında yer alırken, Yemeksepeti 2,5 milyar TL ve 3 milyar TL arasındaki cirosuyla dikkat çekiyor. 1,2 milyar TL ve 1,5 milyar TL ciro skalasında Ebebek ve EPTTAvm yer alıyor. 1 milyar TL ve 1,2 milyar TL arasında ciroya sahip şirketlerin sayısı ise diğerlerine göre biraz daha fazla. Bu kategoride Gram Games, Sahibinden, Obilet, Morhipo, Misli ve Modanisa bulunuyor.

Cirosu 750 milyon TL ile 1 milyar TL arasında olan şirketler Sefamerve, Tuttur.com ve Getir iken, cirosu 600 ila 750 milyon TL arasında şirketler Sigortam.net ve ikinciyeni.com olarak karşımıza çıkıyor. 500 milyon TL ve 600 milyon TL arasında ciroya sahip şirketler Çiçeksepeti, BiletAll ve Netflix olarak açıklanıyor.

Cirosu 400 ve 500 milyon TL arasındaki şirketler ise şu şekilde; İste Gelsin, Tatilbudur.com, Tatilsepeti.com, Nerede, Bilet, Amazon.com.tr. 300 milyon TL ve 400 milyon TL arasındaki cirosu olan şirketler ise Avansas ile Sanalpazar olarak açıklanıyor.

Cirosu 250-300 milyon TL arasında olan şirketler LinkedIn, OtelZ, Mynet, Bitaksi, Gezimanya iken, cirosu 200 milyon TL ve 250 milyon TL arasında olan şirketler Borusan Eta Lojistik, Vivense, Opsgenie, Armut, Scotty, Insider ve Garajyeri oluyor. Bu arada Garajyeri'nin Arabali.com ile Rentiva çatısı altında birleştiğini hatırlatalım.

Cirosu 150 ila 200 milyon TL arasındaki şirketler şu şekilde; Glovo, Iyzico, Tatil, Otelmax, Papara, Gardrops, Lidyana. Glovo şu anda Türkiye'de aktif değil, ancak bu veriler 2019 verileri olduğu için listede yer alıyor. Cirosu 100 ve 130 milyon TL arasında olan şirketler ise Dolap, Garaj Sepeti, Supplementler, Gezinomi, Aero, Turna, Ucakbileti, İnce Hesap ve Banabi.

Cirosu 75 ila 100 milyon TL arasında olan şirketler; Modacruz, Sovos Foriba, Şifa Market, Kitap Seç, Connected2, Neredennereye, Turk Para, Oley, VCount, Yolcu360, Martı, Ofix.com, Birebin, Gamegos Games. Cirosu 50 milyon TL ile 75 milyon TL arasında olan şirketler ise Moov by Garenta, Maçkolik, Commencis, Kitapyurdu, Hopi, Nadir Kitap ve Tatil Vitrini olarak karşımıza çıkıyor.

Cirosu 40 ila 50 milyon TL arasındaki şirketler PayTR, Düğün, Son Teklif ve Babil iken, cirosu 30 ve 40 milyon TL arasındaki şirketler Narcade Games, Enocta, Webdenal, Onedio ve Birleşik Ödeme oluyor. Son olarak cirosu 20 ila 30 milyon arasındaki şirketler Ininal, Hotelrunner, Dekorazon, Apsiyon, Pratik İşlem ve Alotech olarak karşımıza çıkıyor.

YORUM EKLE

banner41

banner46

banner40

banner45