Aramak

İnsan ne arar, ne umar?

Derki Yunus ; "Küçük insanlar dengini, büyük insanlar kendini arar."

İnsan, Allah’ın kendisine bahşettiği bitmez tükenmez zenginliklere sahip bir varlıktır. Ancak, insan sahip olduğu bu zenginlikleri gereği gibi takdir edememekte, her şeyi başkalarından almaya, ona bağlı kalmaya kendini mecbur hisseder.


Zenginliklerinin farkında olmayan insan, gariplikleri, harikaları, mucizeleri hep kendi dışında uzaklarda arar.


Bireyin kendisini araması demek, kendisini tanıması, kendi davranışlarını analiz etmesi, aynı zamanda buradan yola çıkarak toplumu ve toplumsal sorunları da anlamaya başlaması demektir.


Kendisini tanıyan, kendi davranışlarını çözümleyen, eksik ve hatalarının farkına vararak bunları düzeltme yolunda ilerleyen insan, doğru yoldadır.

"Değişim ve gelişimi beraberinde getirir. Aynı zamanda kişinin kendisine yabancılaşmasını da azaltacak bir süreçtir."


"İnsan başlangıç ile son arasında bu ara da seyrettiği, kendiyle başlayıp yine kendiyle bitirdiği hayat yolculuğunda kendi olmak, kendi kalmak, kendi ölmek için ne yapabilir?

Kendine sımsıkı bağlı bilgiye erişmek, edindiği bilgiyle eylemek onu nereye taşıyabilir? Din, felsefe, bilim ve sanat insan olmakla nerede, ne zaman ve nasıl hizmet eder?"


"Kendimizi keşfetme ve iç dünyamıza inen yol çok uzun ve hayat kısa ve sınırlı. "


Bu demektir ki kendimizi ve ilişkide olduğumuz insanları gerçek anlamda tam olarak hiçbir zaman tanıyamayacağız. Ama yine de kişi bir kez iç dünyasına giden yola girdiğinde, bu yoldan geri dönmesi çok zordur


Daha kendimizi tanımazken, bütün enerjimizi başkalarını tanımaya veririz ve böylece başkalarının dünyalarında boğuluyoruz.


Lao Tse şöyle der: “Bilgiye ulaşmak için, her gün bir şeyler ekleyin. Bilgeliğe ulaşmak için, her gün bir şeylerden kurtulun.”


Ne güzel demiş Hacıbektaş Veli ;

Aynalar türlü türlüdür. Yüzünü görmek isteyen cam'a bakar, özünü görmek isteyen can'a bakar.

YORUM EKLE