Atlanan ,Yanlış Teşhis Konulan Spor Yaralanmaları

Atletlerin hissettiği küçük bir ağrı veya batma hissi önemsiz olabilir ancak bazı küçük rahatsızlıklar, daha tehlikeli yaralanmaların bulguları da olabilir. Birçok sakatlık bu nedenle atlanmış, yanlış tanımlanmış veya gözden kaçırılmıştı

1- ÇARPIŞMA-SARSINTI: Ağır derecede kafayı çarpma ile beyinde sarsıntı oluşup kısa veya uzun süreli şuur kaybı görülebilir. Eğer doğru tanı konulup tedavi edilmezse ,bu çarpma beyin kanaması ile sonuçlanabilir. Tekrarlayan çarpışmalar daha geniş yaralanma ve hafıza kaybı veya beyin fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir.Bu nedenle kafa travmaları her zaman dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.

2-ACHİLL TENDON YIRTIKLARI: Achill tendonu vücuttaki en geniş ve yaralanmaya en yatkın tendonlarındandır.Gastroecnemius ve soleus adalesi (kalf adaleleri) ve calcaneusu birbirine bağlar.Yırtığı tam veya kısmi olur,kısmi yırtıklarında ağrı azdır ve yanlış tanı konup strain,sprain olarak değerlendirilir.Tam yırtıkların klasik bulgusu bacağın arka kısmından silah sesi gelip aşırı bir ağrıdır.Bu yaralanma kendiliğinden iyileşmez,cerrahi girişim gereklidir.

3-ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMALARI: Ön çapraz bağ yırtıkları,bağın aşırı gerilip limitin zorlanması ile oluşur.Koşarken ani duruş ve dönmeyi gerektiren sporlarda(futbol-basketbol gibi) sık görülür ve sprain veya yan bağların stainleri olarak yanlış teşhis edilir.ÖÇB yırtıkları her zaman cerrahi tedaviyi ve iyi bir rehabilitasyonu gerektirir.

4-EL BİLEĞİ-SKAFOİD KEMİK (NAVİKÜLER) KIRIKLARI: Gergin dirsek ve avuçiçi, açık el üzerine düşmeler sonucu oluşur.Skafoid (naviküler) el bileğindeki 8 küçük kemikten biridir.Kanla beslenmesi sadece bir damara bağlı olduğu için kırıkların kaynaması zordur.Bulguları sprainler ile aynıdır ve tanıda düşünülmeyip yanlış tanı konulabilir.Doğru tanı ile %50 konservatif tedavi ile iyileşir.

5-STRES KIRIKLARI: Özellikle dizaltı kemikleinde ve ayak kemiklerinde tam belirgin olmayan huzursuzluk ve ağrı ile kendini belli eden teşhisi zor bir durumdur.Zaman içinde yavaş yavaş oluşur.Genellikle aşırı kullanım veya aşırı antrenman yaralanmaları olarak karşımıza çıkar.Stres kırıkları adalede aşırı yorgunlukta veya aşırı yüklenmede kemiğin bu yükü absorbe edememesi sonrası tekrar eden yüklenmeler ile oluşur.Yorgun olan adale üzerine gelen yükü komşuluğunda olan kemiğe yükler,bunun sonucu kemikte küçük kırıklar oluşur.En sık koşucularda (özellikle uzun mesafe koşucularında) görülür.Shin splint,adale straini veya tendinit ile karıştırılır. Bu yaralanma sadece dinlenme ile iyileşir.Eğer tedavi edilmezse kronik problemler oluşur.

YORUM EKLE