İki Romen Hacker ABD'ye teslim edildi

İki romen hacker(bilgisayar korsanı) bilgisayar sahtekârlığı, telefon dolandırıcılığı ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığıdan oluşan 31 adet suçtan yakalandı ve cezai işlem başlatılması üzerine ABD’ye teslim edildi.

İki Romen Hacker ABD'ye teslim edildi

Amerika Birleşik Devletleri Adalet departmanı, Teodor Laurentiu Costea ve Robert  Codrut Dumitrescu’nun  uluslararası bilgisayar korsanı olarak Amerikan vatandaşlarının 18 milyon dolarlık bir kim avı planladığını iddia etti.

Ekibin 3. Üyesi hala Romanya’da

Bir diğer şüpheli olan 28 yaşındaki Cosmin Draghici, Romanya’da  ABD’ye iade edilmek üzere göz altında tutuluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Byung J. “Blay” Pak, “Yapmış olduğumuz yaptırımların dünya genelindeki siber suçlulara ibret olsun ve şunu bilsinler ki hepsini yakalayıp adalete teslim edene kadar yılmadan çalışacağız” dedi.

İddiaya göre Costea ve Dumitrescu, Ekim 2011 ile Şubat 2014 tarihleri arasında binlerce otomati k telefon görüşmesi ve metin mesajı başlatmak üzere ABD’de bulunan hassas PC’lerde özel bir yazılım kurdular ve bu yazılım sayesinde bu mesaj ve telefon görüşmeleri finans kuruluşlarından geliyormuş gibi gösterilip sonrada sinyal yönlendirmesi ile farklı telefonlara yönlendirildi böylelikle hacker kurbanıyla görüşmeye başlayıp istediğini yaptırabildi.

        

Dolandırılan para 18 milyon dolardan fazla

Kurbanlar bu numarayı aradıklarında, IVR yazılımı tarafından banka hesap numaralarını, PIN'lerini ve daha sonra Draghici'nin yardımıyla Costea ve Dumitrescu tarafından kullanıldığı iddia edilen tam veya kısmi Sosyal Güvenlik Numaralarını (SSN) teslim etmeleri istenmiştir. .

ABD Adalet Bakanlığı, bu ayrıntılı ses ve SMS-phishing taktiklerini sırasıyla “dileğiyle” ve “gülümsemek” olarak tanımladı.

Costea'nın tutuklanması sırasında, masum belgelerin iddia edildiği gibi masum insanlar tarafından hileli olarak elde edilen 36.051 mali hesap numarasına sahip olduğunu iddia etti.

ABD'li yetkililer, hile ve şantaj miktarındaki kayıpların 18 milyon dolardan fazla olduğunu tahmin ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER