Putin, ülkenin küresel internet bağlantısını kesti

Geçtiğimiz dönemde internette ABD'ye bağımlılıktan kurtulmak için gerekli bağımsızlığın sağlanması talimatı veren Putin, ezber bozan bir adım attı ve ülkenin küresel internet bağlantısını kesti.

Putin,  ülkenin küresel internet bağlantısını kesti

Son dönemde Putin yönetimindeki Rusya, 'Batı' ile tarihin en gergin dönemini yaşıyor. Tam da bu sırada ülkede oldukça dikkat çeken bir test yapıldı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Rusya, dünyanın geri kalanıyla bağlantısının kopması durumunda altyapısının nasıl çalışacağını test etmek için küresel internet bağlantısını kesti.

Rusya'nın önde gelen telekom firmalarının yer aldığı testler 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri ​​arasında yapıldı. Söz konusu testin başarılı geçtiği açıklandı.

Resmi sonuçların ise 31 Ağustos'ta açıklanacağı bildirildi. Putin, geçtiğimiz dönemde internette ABD'ye bağımlılıktan kurtulmak için gerekli bağımsızlığın sağlanması talimatı vermişti.

Ancak aynı zamanda, denemenin Çin'dekine benzer, kısıtlı ve kontrol altındaki bir internet yaratmak için bir deneme adımı olduğu yönünde kaygılar da var.

Uzmanlar, bunun internet bağlantısının hala bulunduğu, ancak sansür düzeyine göre farklı ülke vatandaşlarının farklı internet deneyimleri yaşadığı eğilimin bir parçası olduğunu söylüyor. Ama yine de Rusya'nın internetin fişini çekme planıyla ilgili birçok soru var.

BİR ÜLKENİN İNTERNETİNİN FİŞİNİ ÇEKMEK MÜMKÜN MÜ?

Tüm bir ülkede internetin fişini çekmek mümkün mü? Kısaca, evet. İnternet büyük ölçüde fiziksel bir şey. Ülkeleri ağa bağlayan kabloları keserseniz, bu ülkelerde internetin fişi çekilmiş olur.

Bu durum, geçen yıllarda Moritanya'yı internete bağlayan kabloları bir trol teknesinin koparması sonucu, kazayla yaşanmıştı. Batı Afrika ülkesindeki dört milyon kişi, iki gün internete girememişti.

Tüm bir ülkede internetin fişini çekmek mümkün mü? Kısaca, evet. İnternet büyük ölçüde fiziksel bir şey. Ülkeleri ağa bağlayan kabloları keserseniz, bu ülkelerde internetin fişi çekilmiş olur.

Bu durum, geçen yıllarda Moritanya'yı internete bağlayan kabloları bir trol teknesinin koparması sonucu, kazayla yaşanmıştı. Batı Afrika ülkesindeki dört milyon kişi, iki gün internete girememişti.

Ancak Rusya, fişi tamamen çekmek istemiyor. Ülkenin içindeki internet hizmetini sürdürmek, ancak içeri ya da dışarı veri akışını bloke etmek istiyor.

Bir ülke kendisini internetin geri kalanından nasıl koparabilir? Aslında, hükümetler ve üniversiteler gibi büyük kuruluşların kullandığı intranet şebekelerine benzer bir sistem söz konusu.

İnternet Topluluğu adlı kuruluşun Teknoloji Programı Müdürü Mat Ford, "Başarılı bir şekilde yapılırsa, Rusya'daki internet kullanıcıları, Rusya'nın ev sahipliği yaptığı internet içeriklerine ulaşabilir ve diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir. Ancak, Rusya dışındaki herhangi bir hizmetle iletişim kuramazlar" diyor.

TEKNİK SORUNLAR NASIL AŞILACAK?

Aşılması gereken iki ana teknik sorun var. Birincisi, Rus internet hizmet sağlayıcıları, internet trafiğini ülke içindeki iletim noktalarına yönlendirmek zorunda kalacak. Bu da Rusya'da internet erişimi sağlayan firmaların, tüm verinin Rus telekominikasyon kuruluşu Roskomnazor'un yönettiği veri dağıtım noktalarından geçmesini sağlamak zorunda kalması anlamına geliyor.

İkincisi, Rusya kendi Alan Adı Sistemi (DNS) sistemine bağımlı kalacak olması. DNS sistemiyle, her bir internet sitesi ve sunucunun karmaşık alan adları, daha insani, kullanıcı dostu bir hale geliyor. Örneğin, www.example.com'un alan adı aslında 192.168.1.1.

Dünyadaki her bir internet sitesi ve sunucuyu içeren bir rehber oluşturmak, Rusya'nın planının hayati bir parçası, çünkü DNS rehberlerini elinde tutan kuruluşların hiç biri Rus değil. Bu da hangi hizmetlerin ülke içinde ve "güvenli" ve hangi hizmetlerin uluslararası ve "güvensiz" olduğunu belirleyebilmeleri anlamına geliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2021, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER