“Sınır Teknolojisinin brexiti geciktirmemeli”

Michael Gove, İrlanda dışişleri bakanının sınırdaki herhangi bir altyapı veya teknolojinin işe yaramayacağını belirttiği için yeni sınır teknolojisinin geliştirilebilmesi için geçiş döneminin ötesinde gümrük birliğini terk eden Birleşik Krallık'a herhangi bir gecikme yaşamayacağını söyledi.

“Sınır Teknolojisinin brexiti geciktirmemeli”

Hükümet, eski bakanı Nick Boles de dahil olmak üzere bazı milletvekilleri tarafından, İngiltere'nin önümüzdeki Mart ayında AB'nin teknolojik modeli geliştirmek için daha fazla zamana izin vermesi nedeniyle yürürlüğe girecek olan 21 aylık geçiş dönemini uzatmayı düşünmeye çağırdı.

İrlanda'da sert sınırı önlemek için gümrük birliği tek yolu diyor

Gove, “Gecikmede çok az yer var ... yapmamız gereken şeylerden biri de çatlamaktır” dedi BBC’nin Andrew Marr Show’a.

Ancak çevre sekreteri, gümrük birliği modelinin kusurları olduğunu ve test edilmesi gerektiğini söyleyerek alternatif bir gümrük teklifinin esası hakkında şüphelerini dile getirdi.

Theresa May, savaşan kabinesinin üyelerini, iki gümrük teklifinin esasını ortaya çıkarmak için iki çalışma grubuna ayırdı.

Başbakan'ın tercih edilen gümrük ortaklığı modeli kapsamında İngiltere, AB adına tarife toplayacak ve Kuzey İrlanda sınırı ile sorunun çözümüne bir şekilde gidecekti. Ancak, bunun test edilmediğini söyleyen ve İngiltere’nin AB’nin ürün standartlarını ve düzenlemelerini kopyalamaya zorlayacak olan Brexiter’ler tarafından kınandı.

Sınır kontrollerini en aza indirgemek için teknolojiye dayanan “maksimum kolaylaştırma” modelini tercih ediyorlar. Bu eleştirmenler, İrlanda sınır sorununu çözemeyeceğini ve karmaşık yeni teknolojinin uzun süreli gelişimini gerektireceğini söylüyor.

“Önemli olan bu son tarihi karşılamaktır. Hükümetteki deneyimim, işleri hıza ulaştırdığımızdan emin olmamız gerektiğine olan inancımı güçlendiriyor ”dedi.

Marr'a planını bu hafta başlarında bir röportajda delil olarak nitelendiren Boris Johnson'ı savunan gümrük ortaklığı modeliyle ilgili önemli bilgilere sahip olduğunu söyledi.

Gove, kabine bu iki modelin hiçbirinin kesinlikle mükemmel olmadığını kabul ettiğini söyledi. “NCP ile [yeni gümrük ortaklığı], Boris'in belirttiği gibi, çünkü roman, çünkü bunun gibi bir modelin varlığının zamanında teslim edilebileceği konusunda önemli sorular olması gerekiyor” dedi. “Bundan daha fazlası, NCP, İngiliz hükümetinin, vergi toplayıcısı ve muhtemelen AB için düzenlemenin etkili dağıtıcısı olarak hareket etmesini şart koşuyor.”

Aynı programda konuşan İrlanda’nın tánaiste ve dışişleri bakanı Simon Coveney, Mayıs’tan sınır altyapısının olmayacağını açık bir şekilde taahhüt ettiğini söyledi. Herhangi bir geri dönüşün “eğer gerçekleşirse bu müzakereler için çok zor bir yaz” anlamına geleceğini söyledi.

Brexit haftalık brifingimize kaydolun

Coveney şunları söyledi: “Bunu Ekim ayı sonunda sonuçlandırmayı bekliyorsak, İrlanda hükümetinin AB müzakere sürecine girdiği Haziran ayının sonlarında önemli bir konuda önemli bir ilerleme kaydetmesini makul bulmuyor mu? Haziran ayının sonunda yeniden değerlendirilecek olan kılavuzlar ”

İrlanda hükümetinin, sınır altyapısına ihtiyaç duyulmasını önleyecek şekilde düzenleyici uyum sağlanmasına izin veren siyasi bir çözüm aradığını söyledi.

Pazar günü, Mayıs, yeni bir gümrük düzenlemesinin yerine getirmesi gereken üç testin yer aldığı bir Facebook makalesiyle gerginlikleri yatıştırmaya çalıştı. Kuzey İrlanda'da hiçbir sert sınırın ya da İrlanda Denizi'nde bir sınırın kabul edilemez olduğunu ve herhangi bir anlaşmanın “değerli birliğimizi korumalı ve tarihi Kuzey İrlanda barış sürecinde varılan anlaşmaları onurlandırması” gerektiğini söyledi.

Başbakan, anlaşmaların ticaret için mümkün olduğunca az sürtünme yaratması gerektiğini söyledi - bazı yeni engellerin oluşturulabileceğinin kabul edilmesi. Anlaşma, İngiltere’nin dünya çapındaki diğer ülkelerle yapılan ticaret anlaşmalarını müzakere etme yetkisini de kısıtlamaması gerektiğini belirterek, Mayıs’ın İşçi Partisi’nin Avrupa Birliği ile yeni bir gümrük birliği kurma politikasını karşılaştıracağını söyledi.

Mayıs ayında davasını “tüm gürültülü tartışmalar ve teknik tartışmaların ortasında” yeniden düzenlemek istediğini söyledi. Johnson, her iki seçeneğin esasını inceleyen iki çalışma grubunun dışında tutuldu, çünkü şans eseri, en büyük ortaklığın lehine olan Başbakan Philip Hammond.

Gove, Liam Fox ve David Lidington ile birlikte gümrük birliğini ele alacak, David Davis ise Karen Bradley ve Greg Clark ile “max fac” modelini inceleyecek ve bu modelin iş üzerindeki olumsuz etkileri ve Kuzey İrlanda'daki işlenebilirliği hakkında şüpheleri olduğunu belirtti. sınır.

Çalışma gruplarındaki kabine bakanlarının çoğunluğu, en az tercih edilen seçeneklerin incelenmesiyle görevlendirilmiş olsa da, bu hafta başlarındaki kaynaklar, bakanların pozisyonlarının çoğunun daha yerleşik hale geldiğini ileri sürdü.

Brexit sekreteri gölgesi olan Sir Keir Starmer, yarık “bir farkavi durum” olarak adlandırdı.

“Referandumdan yaklaşık iki yıl sonra kabine iki gümrük seçeneğiyle mücadele ediyor - ikisi de açıkçası işe yaramıyor, nei AB tarafından kabul edilebilir. ”dedi. İşçi Partisi, kapsamlı bir gümrük birliği ve AB tek pazarı ile yakın ilişkilerin bir kombinasyonunu önerdi. Marr'a “Kimse inandırıcı, onsuz hiçbir sert sınır elde edemeyeceğinizi gösteriyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER