Teknoloji devleri AI hakkında konuşmak için Beyaz Saray'a gidiyor

Perşembe günü yapılacak özel toplantının, hükümetin yapay zeka araştırmasını finanse etmek için daha fazla nasıl yapabileceğini kapsayacağı bildirildi.

Teknoloji devleri AI hakkında konuşmak için Beyaz Saray'a gidiyor

Beyaz Saray'ın yapay zekanın geleceğini tartışmak üzere Perşembe günü Amazon, Google ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinden yöneticilere ev sahipliği yapacağı bildirildi. Washington Post'a göre, 38 büyük ABD şirketinden gelen temsilciler toplantıya, Trump yönetiminin, ülkenin AI çabalarını desteklemek için finansman ve düzenleme yoluyla daha fazla nasıl yapabileceği hakkında konuşmak için katılacaklar.

Haber, konuyla ilgili eylemsizliğin sürdüğü eleştiriyi aldıktan sonra, White House nihayet AI ile ilgili zorlukların ve vaatlerin üstesinden gelmeye başladığı son işarettir. Sadece bir yıl önce, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Amerikan işçilerinin yerine geçen robotlar konusunda endişe duymadığını söyledi - bu, teknoloji endüstrisinden gelen atlarla karşılanan ve yönetimin cehaletinin temsilcisi olarak görülen bir sözdü.

ABD yeterince çabalamıyor

ABD'nin genel olarak AI'da dünya lideri olduğu düşünülse de, uzmanlar ülkenin hâkim konumunu sürdürmek veya gelecekteki tehlikeleri yönetmek için yeterince çabalamadığı konusunda uyardılar. Diğer ülkeler çok daha proaktif oldular. Fransa bu yıl 2022 yılında AI araştırmasında 1,8 milyar dolar (1,5 milyar Avro) yatırım yapacağını açıkladı; İngiltere, AI etik alanında liderlik yapmak için yüz milyonlarca dolarlık alana bir teklifte bulunuyor; ve geçen yıl Çin, 2030 yılında dünyanın AI'daki baskın gücü olmaya yönelik iddialı planları açıkladı. Birçok uzmanın makul olduğunu düşündüğü bir hedef.

Amerika, karşılaştırmalı olarak, böyle bir koordineli çaba veya finansman için büyük bir destek olmadığını açıkladı. Donald Trump, Ocak 2017'de göreve başladığından beri, bazı küçük gelişmeler oldu. Örneğin, Eylül ayında Beyaz Saray STEM konularında eğitim için en az 200 milyon dolar bağışta bulunacağını ve geçtiğimiz ay FDA'nın ilk göz onayı (göz hastalığı olmaksızın) tanıyan bir AI sistemine verdiğini söyledi. bir doktorun müdahalesi. Beyaz Saray, uçaklar ve kendi kendini süren araçların yönetmeliklerine olan yaklaşımını da vurgulayarak, şirketlerin ve şehirlerin teknolojiyi denemeye özgürce destek vereceğini belirtti.

Trump yönetimi "yavaş rampa"

Yine de henüz açılmamış temel konulardan biri, otomasyonun işgücü piyasası üzerindeki etkileri. Her ne kadar ABD'de kaç işin otomasyona kaybolabileceğine dair tahminler son yıllarda farklılık gösterse de, ekonomistler, yeni kariyer için çalışanların yeniden eğitime odaklanması gerektiğini söylüyor.

Washington Post'a konuşan, Bilgi Teknolojileri Endüstrisi Konseyi başkanı Dean Garfield, Trump yönetimi için “yavaş rampa” olduğunu söyledi ancak hükümetin şu anda “doğru şeylere” odaklandığını söyledi. Perşembe günkü özel toplantı “başarıya doğru hızlanma ve dikiz aynasında bu yavaş başlangıcı bırakma fırsatı” olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER