Bozbey, Gözleri Yaşlı Anlattı

Bursa gündemi dün o kadar yoğundu ki tabiri caizse neredeyse tüm gazeteciler gündemi takip etmekte zorlandı. Kılıçdaroğlu’nun Bursa programları sonrası meydanları boş bırakmak istemeyen AK Parti’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Genel Başkanvekili Nurettin Canikli Bursa’ya çıkarma yaptı.Yine aynı gün Millet İttifakı adayı Mustafa Bozbey’in projelerini açıklayacağı lansman programı vardı.

                                                                            ***

İlk olarak Süleyman Soylu’nun Merinos AKKM’de Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile yapacağı toplantıya konuk olduk. Soylu konuşmasında CHP’ye ve Bozbey’e HDP üzerinden yüklendi. Terörle mücadele operasyonlarından alınan sonuçları paylaştı. Tüm şer odaklarının harekete geçtiğini söyleyerek Millet İttifakı’nın da onlarla yol yürüdüğünü vurguladı. Soylu’nun konuşmasının sonunda söylediği “Ne olursunuz Erdoğan’ı Bursa’sız bırakmayın” sözü akıllarda bir tedirginlik mi var sorularına neden oldu.

                                                                             ***

Cumhur İttifakı’nın adayı Alinur Aktaş’ın görkemli lansman toplantısının ardından gözler Mustafa Bozbey’e çevrilmişti. Aktaş’ın sürekli eleştirdiği “Bursa için 10 projeleri bile yok” konusuna karşılık Bozbey’in vereceği cevabı bekliyordu herkes. Bizim beklentimiz Başkan Aktaş kadar bir görselliğin olmayacağı ve daha mütevazi bir lansman yapılacağı yönündeydi. Ancak Bozbey’de sahneye dev ekranlar kurdurarak projelerini açıklamayı tercih etti. Sahneye çıktı ve “işte projelerimiz” diyerek uzun bir slayt gösterisi ile bizleri başbaşa bıraktı. 7 başlık adı altında oluşturduğu projelerini slaytın sonunda bir bir açıkladı. Dikkatimizi çeken projeleri hemen sizinle paylaşalım. Bozbey diyor ki;

  • Heykel araç trafiğine kapatılacak. Yollar yer altına alınarak bölge yayalaştırılacak.
  • Yol kenarındaki Büyükşehir Belediyesi’nde faaliyet gösteren Burbak’a ait ücretli uygulamalar kaldırılacak. Otopark anlamında yatırım yapılmadan vatandaştan para alınmayacak.
  • İlk ve ortaokul öğrencilerine okul ve ev arası ulaşım ücretsiz olacak. Lise ve üniversite öğrencileri ile öğretmenlere ulaşım kartı 60 TL olarak verilecek.
  • Bursa Büyükşehir Stadyumu’nun bulunduğu alan ulaşım ve yaşam alanları açısından planlanarak bölgede 24 saat aktif bir alan oluşturulacak.
  • Yeniden yeşil Bursa hedefiyle tüm kentte yeşil koridorlar oluşturulacak.

Projelerini açıkladıktan sonra ekrana bir klip getirilmesini istedi Bozbey. Ekrana bir çift göz geldi ve akabinde titrek bir ses.

  • Ben Ali. Bursalıyım. 12 yaşındayım. Hiç Uludağ’a gitmedim. Bilmiyorum.

Bu konuşmanın iki kişinin daha gözleri geldi ekrana ve onlarda sıkıntılarını anlattı. Lakin şunu itiraf etmem gerekiyor ki. Ali’den sonra diğerlerini dinleyemedim. Yurtdışından gelen zengin araplar, iş adamları Benim canım Uludağ’ımdan yararlanıyor da memleketimde yaşayan bir çocuk Uludağ’ı henüz görmemiş. Bu konuşmanın ardından Bozbey gözleri dolu dolu hafif ağlamaklı bir sesle şunu söyledi;

-Projelerimin hepsini bir kenara bırakın. Aslında benim tek projem bu insanların yüzünü gülümsetmek.

Sonrasında lansman bitti ve arka tarafta Sezen Aksu’nun gülümse parçası çalındı. Salondakiler duygu dolu anlar yaşadı.

                                                         KÜÇÜK BİR ELEŞTİRİ

Sayın Bozbey’in lansman programında slayt sunumlarını kim hazırlamış ise o işi becerememiş. Ayrıca sunumlu şekilde projeler açıklansaydı daha güzel olurdu. Müzik altında yaklaşık 15 dakikalık video izlemek insanlara çok zor geldi ve yemin ederim yanımda oturan bir kişi horlayarak video esnasında uyuyordu.

YORUM EKLE

banner16