Bu Haliyle Gölyazı ile Öğünmek!

Şu sıralar Şehrin değişik yerlerindeki billboardlarda, Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanmış Gölyazıy’la ilgili tanıtım afişlerine rastlanmaktadır. Bu afişlerden Başkan Sayın Alinur Aktaş’ın haberi olmadığını umuyoruz. Çünkü oldukça düzensiz bir şekilde, derme çatma binalarla tıka basa doldurulmuş, “en kötü yapılaşmaya ve tarihi bir doğa harikasını adeta katletmeye” örnek olarak gösterilebilecek bu görüntünün, güzel bir şeymiş gibi afişlerle sergilenmesini Başkan’ın tasvip edeceğini hiç sanmıyoruz!

Bu Şehirde yaşayan bir vatandaş olarak, yukarıda da belirttiğim gibi düzensiz olarak ve hiçbir estetik ve görsel yönden güzelliği olmayan, gecekondu tarzı yapılarla tıka basa doldurularak ziyan edilen bu doğa harikası adanın böyle bir görüntüsünü sosyal medyada paylaşmaktan bile ar etmekteyim.

Bu resim, ancak çok kötü bir yapılaşmayla bir doğa harikasının nasıl çirkinleştirildiğine en bariz bir örnek olarak gösterilebilir.

Afişin sunumunda şu yazılar yer almaktadır; “Burası 250 yıllık evleri ve 740 yıllık anıt ağacı ile doğa harikası GÖLYAZI.”   

Bahsedilen bu 250 yıllık evler nerede acaba diye resmi inceliyoruz! Doğru, burada 250 yıllık evler bulunmaktadır. Fakat bu evler, resimde de görüldüğü gibi, kapasitesinin üstünde ve karmakarışık bir şekilde doldurulmuş bir deniz aracı görünümündeki adada, bir karış toprak bırakılmadan, plansız-projesiz yapılmış 40-50 yıllık evlerin arasında kaybolup gitmişlerdir!  

Gölyazı ile ilgili övücü tanıtım afişleri ne zaman billboardlarda yer almalıdır?

Ne zamanki Gölyazı’da şuan yer alan yapıların en az üçte biri hatta daha fazlası yıkılıp, yerlerine parklar, doğal alanlar yapılır ve kalan binalarda tarihi dokuya uygun, çok hoş mimariyle yeniden inşa edilip, önlerinde güllerle süslü bahçeleri ve geniş sokakları olan, tarihi yapıları ve Ulu Çınarı gün yüzüne çıkarılırmış bir görünüme bürünürse işte o zaman Gölyazı’nın afişleri sadece bu Şehirde değil yurt içinde ve yurtdışında da sergilenmeyi hak eder. 

Yazımı çok hoşuma giden bir alıntıyla noktalayacağım.

Vefalı insanlar Melek gibidirler,
Görünmez ama gözetler seni,
Duyulmaz ama bırakmaz seni,
Dokunmaz ama korur seni
Haber dahi vermez ama duada unutmaz seni.
Sıkıntılı zamanında yetişir Hızır gibi.
Yaradan’ımız vefalı dostlardan olmamızı sağlasın,

Vefalı dostlarla da karşılaştırsın.
İşlerimiz ve yaşamımız kolay,
Dualarımız kabul olsun!

YORUM EKLE

banner46

banner40