Avrupa’da Ses Getiren Film

Tarihte bugün, Yönetmen Erden Kıral’ın ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ adlı filmi, Avrupa Film Festivali’nde birinci oldu.

Avrupa’da Ses Getiren Film

Bereketli Topraklar Üzerinde, Erden Kıral tarafından yönetilen 1979 yapımı drama filmi. Orhan Kemal'in aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosunu en başta Mahmut Tali Öngören yazmış, ancak Erden Kıral’ın senaryoyu beğenmemesi üzerine oyuncu Tuncel Kurtiz senaryoyu yeniden kaleme almıştır.

Aslında sadece "Bereketli Topraklar Üzerinde" filminin başına gelenler bile ayrı bir film konusu olmayı hak ediyor. Bir utanç vesikası gibi başına gelmedik olaylar kalmayan bu el emeği göz nuru çalışma askeri darbe yapanların yasakladığı ve sonra "bilinmeyen ellerin yok etmeye çalıştığı, çaldığı ve döneminde bir türlü izleyici ile buluşamayan, enteresan bir işçi sınıfı filmi.

Erden Kıral'ın, 1978-1979 yılları arasında çekimini tamamladığı Bereketli Topraklar Üzerinde filmi sırasıyla; önce sıkıyönetim tarafından yasaklandı ve sonrasında "karanlık eller" devreye girdi. "Kimliği belirsiz kişilerce çalınan" film, ilk olarak 2 Mayıs 2008'de seyirci ile buluşabildi.

Film, ülkesi Türkiye'de, çekimlerinden tam 28 yıl sonra, bu yıl İstanbul Film Festivali'nde gösterilmiş oldu. Seyircinin yoğun ilgisi nedeniyle programa ek seans eklendi. Orhan Kemal'in ünlü romanından uyarlanan Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova’ya gelirler.

Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bir yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için hayırlı olmayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40

banner45