Bir Tek Ölüme Çare Değil!

Sağlıklı yiyeceklerle beslenmek isteyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bamya tohumunun, çeşitli hastalıkları ortadan kaldırdığı, bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Bir Tek Ölüme Çare Değil!

Muskat Baharat’ın sahibi Mehmet Sevinç, bamya tohumunun faydalarından bahsederek nasıl kullanıldığına dair bilgiler verdi. Sevinç ilk olarak, bamya tohumunun içerdiği B vitamini, C vitamini, K vitamini, potasyum, folik asit ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olduğunu paylaştı. Ayrıca bamya tohumunun zengin lif içeriğine sahip olduğunun altını çizen Aktar Sevinç, bamya tohumunun en önemli faydaları arasında da bu yüksek lif içeriğinden dolayı tok tutması ve hızlı kilo verdirme etkisinin olduğuna dikkati çekti.

Sevinç, “Bamya tohumu aynı zamanda vücudun şeker miktarının dengelenmesi için de kullanılır. Tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Karaciğeri korur. Bamya tohumları düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Vücutta kolesterolü dengeleyici özellik de taşıyor. Düzenli olarak bamya tohumu tüketmek; reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarının önüne geçilmesine destek olarak midenin sindirimini kolaylaştırıyor” ifadelerini kullandı. Yıllardır bu alanda faaliyet gösteren esnaf Sevinç, bamya tohumunun eklem ağrılarına da çok iyi geldiğini söyledi. Öte yandan Sevinç, bamya tohumunun nasıl kullanıldığına da değinerek, “ Geceden sıcak suyun içerisine koyup sabaha kadar bekletmek gerekiyor. Sabah aç karnına çiğnendiğinde ise her derde deva oluyor. Bir tek ölüme çare değil” diyerek konuşmasını bitirdi.

ŞENAY ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER