Bursa Polisi İnsan Tacirlerine Göz Açtırmıyor.

BURSA’da illegal yollarla İzmir’e göçmen götüren bir minibüs, polis ekipleri tarafından Bursa-İzmir otoyolu üzerinde durduruldu. 16 kişilik minibüste 20 kaçak göçmen yakalanırken, sürücü A.Ö., (58) gözaltına alındı.

Bursa Polisi İnsan Tacirlerine Göz Açtırmıyor.

Şebnem KEMİK  (BURSA TV)

İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçaklığıyla Mücadele ve Hudut Güvenliği Şube Müdürlüğü ekipleri, 34 BET plakalı bir minibüsle İstanbul’dan İzmir’e göçmen taşınacağı ile ilgili istihbarat aldı. İstihbaratı değerlendiren ekipler, söz konusu minibüs sürücüsü A.Ö.’yü takibe aldı. Uzun süre yapılan takibin ardından A.Ö.’nün İstanbul’dan çıkıp Bursa’ya geldiği belirlendi. A.Ö. idaresindeki minibüsü Bursa-İzmir otoyolundaki bir dinlenme tesisinde durduran ekipler, araçta arama yaptı. Arama sırasında minibüsten 20 kaçak göçmen indirildi. Minibüs sürücüsü A.Ö. gözaltına alınırken göçmenler ise ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Göçmenler tercüman eşliğinde verdikleri ifadelerinde Türkiye’ye iş  bulmak için geldiklerini, İstanbul’da iken İzmir’den gelen birinin kendilerine aylık 500-600 dolar maaşla iş ayarlayacağını söylemesi üzerine A.Ö. tarafından İzmir’e götürüldüklerini söyledi. A.Ö.’nün kendilerini minibüse doldurduktan sonra kapıyı üzerlerine kilitlediğini ve içeride nefessiz kaldıklarını, polisin minibüsü durdurarak kapıyı açmasıyla rahat nefes aldıklarını ifade eden göçmenler, İzmir’deki şüphelinin adını bilmediklerini, yurt dışına kaçmayı düşünmediklerini belirtti.
Ekipler 20 göçmeni sağlık raporlarının ardından İl Göç İdaresi ekiplerine teslim ederken A.Ö. ise ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. İzmir’deki şüphelinin tespit edilmesi için ise çalışma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER