Bursa Sancak Gazetesi, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Bursa Sancak Gazetesi ekibi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.  Gazetecileri onurlandırmak adına kutlanan bugünde Sancak Gazetesi ekibi ‘’Biz de buradayız’’ dedi.

Bursa Sancak Gazetesi, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Türkiye'ye özgü kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının haklarını ve yasal güvencelerini sağlayan 212 sayılı kanunun Resmi gazetede yayınlanış sebebiyle 10 Ocak günü kutlama günü olarak kabul edilmiştir.  "Dokuz patron olayı" olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca "Basın" adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de "Çalışan Gazeteciler Günü" halini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur" dedi. Erdoğan, mesajında medya çalışanlarının tarafsız ve doğru bilgi vermesinin önemine dikkat çekti. Türkiye'de demokrasinin kesintiye uğradığı dönemler olduğunu hatırlatan Erdoğan, basının bu olumsuz sürecin etkisinden kurtulmasının uzun zaman aldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, medyanın yaşanan olumsuzluklardan çıkardığı dersler ışığında, toplumsal hassasiyetleri dikkate almasını istedi. Erdoğan mesajında, "Medyamızın karanlık odakların amaçlarına ulaşmasına engel olacağına, vesayetçi anlayışlara artık itibar etmeyeceğine ve halkımızı doğru ve tarafsız bilgilendirme görevini layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40