Bursa’da "Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali"

Bursa'da, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" 9-26 Mart'ta yapılacak.

Bursa’da "Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali"

Balkanların önemli tiyatro gruplarını ve Devlet Tiyatrosu oyunlarını Bursalı tiyatroseverlerle buluşturacak festival, Ahmet Vefik Paşa Sahnesi'nde Bulgaristan'dan Blagoevgrad Belediye Kukla Tiyatrosunun "Pirin'in Büyülü Dünyası" oyunuyla 9 Mart Pazartesi günü saat 20.00'de perdelerini açacak.

Bulgaristan, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Romanya ve Karadağ'dan tiyatro gruplarınca 9, Türkiye'den de bir oyun sahnelenecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, kentte bir otelde düzenlenen festivalin basın toplantısında, Bursa'nın bu organizasyona ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festivalin hem Türkiye hem de Balkanlarda heyecanla beklendiğini belirten Kurt, "Festival sayesinde Türkiye'nin kapıları Balkanlara açıldı. Türkiye'den Balkanlara yoğun bir festival, oyun, yönetmen, sanatçı değişim talebiyle karşılaşıyoruz. Bu da bizim için mutluluk verici." dedi.

Kurt, bu tür sanatsal faaliyetlerin Balkanlar ile Türkiye arasındaki sıcak ve köklü bağların gelişmesine vesile olduğunu vurguladı.

Gelecek yıl festivalin bir ayağı Edirne'ye taşınacak

Sahneye konulacak oyunların seçilmesi sürecine değinen Kurt, şöyle konuştu:

"Festival oyunlarını seçerken büyük bir katılım oluyor. Ankara'da ve Bursa'da bir komisyonumuz var. Festivalin oyun gruplarını seçmekte zorlanıyoruz. Bursa'daki arkadaşlar zaman zaman Balkanlara gidip oyunlar yönetiyor. Orada izledikleri oyunları bize tavsiye ediyorlar, oyunları seçme konusunda bize önerilerde bulunuyorlar. Festival oyunlarını ince eleyip sık dokuyarak seçiyoruz. Tüm Balkan ülkelerinin bu festivale katılmasını istiyoruz. Festivale katılmayan Balkan ülkesi kalmadı. Bugüne kadar 50 bine yakın seyirciye ulaştık.

Kasım ayında Edirne Devlet Tiyatrosunu açtık. Önümüzdeki yıldan itibaren festivalin bir ayağını da Edirne'ye taşıyacağız. Böylelikle Balkan ülkelerinden gelen gruplar, Bursa'dan sonra Türkiye'yi terk etmeden önce Edirne'de de sahne alacak."Bursa’da 14 projeye hibe desteği!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) hibe destekleri kapsamında Bursa'da 14 projeye 22,5 milyon liralık katkı sağlanacak.

TKDK İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, kurumun 25 Kasım 2019'da IPARD 2 Beşinci Başvuru Çağrı İlanı'na çıktığı anımsatıldı.

Açıklamada, çağrı ilanı kapsamında, "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar" tedbirleri için müracaatların kabul edildiği belirtildi.

Proje başvuru kabullerinin tamamlandığı duyurulan açıklamada, şunlar kaydedildi, "Projelerin hayata geçmesiyle 3 adet süt ve süt ürünleri işleme, 4 adet süt toplama merkezi, 3 adet su ürünleri ve balık işleme, 4 adet soğuk hava deposu ve paketleme tesisinin projesine yaklaşık 54 milyon lira uygun harcama tutarına sahip yaklaşık 22,5 milyon lira hibe ödemesinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40

banner45