Çemtaş’tan ekonomiye büyük katkı

Türkiye’nin büyük ölçekli çelik üreticileri arasında yer alan Çemtaş, denge çubuğu üretiminde dünyanın en büyük otomobil markalarından biri olan Mercedes’in en önemli partneri haline geldi.

Çemtaş’tan ekonomiye büyük katkı

Bursa’nın köklü şirketlerinden olan Çemtaş şirketi, MAN için de kolları sıvadı. Yeni bir hat yatırımı yapan şirket, hat tamamlandığında yılda 150 bin adet olan denge çubuğu üretimini 300 bin adete çıkaracak.  

Yarım asırlık geçmişi ile sektöründe adından sıkça söz ettiren Bursa şirketi Çemtaş, özellikle Mercedes’in vazgeçilmez ismi haline geldi. Mercedes,  Türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüslerin denge çubuklarının tamamını Çemtaş’tan alıyor. Ayrıca Mercedes’in Almanya, İspanya, Fransa ve Hindistan’daki üretim yerlerine de denge çubuğu gönderen Çemtaş, ekonominin kalkınmasında büyük pay sağlıyor. MAN için de denge çubuğu üretimine başlayacak olan şirket kapasitesini, 2020’nin ikinci yarısında 300 bin adete çıkaracak.

MAN için üretilmiş tüm ürünleri ise ihraç edecek. Halihazırda üretiminin yüzde kırkını Avrupa Birliği ülkeleri ile Arjantin, Şili, Uzakdoğu gibi ülkelere gönderen şirket, tam 350 farklı kalite ve 800 farklı boyutta çelik üretimi gerçekleştiriyor. Ar-Ge’ye verdiği önem ile hem dünyada hem de yurt içinde rekabet üstünlüğünü korumayı amaçlayan Çemtaş, yaptığı ısıl işlem yatırımı ile de çelikte katma değeri ton başına yüzde yirmi arttırmayı başardı. Yıllık 25 bin ton ısıl işlem yapan şirket, gelecekte Bursa’nın teknolojili üretime geçmesinde başı çekmesi planlanan İleri teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapmak yer alıyor. Çemtaş’ın başarısında, Türkiye’deki ilk onaylı Ar-Ge merkezine sahip olmasının katkısı da büyük. Çemtaş, Otomotiv ve sanayi sektöründe gösterdiği başarının yanı sıra havacılık, savunma, demir yolları ve nükleer santraller gibi sektörlerin ihtiyaçlarını da göz önünde bulunduruyor.

Sektördeki en büyük avantajının çeliği de kendilerinin üretmesi olduğuna değinen Çemtaş Genel Müdürü Nuri Özdemirel, “Küresel rekabette bu noktada öne çıkıyoruz. Bizden alınan denge çubukları için denetim ihtiyacı ortaya çıkmıyor. Butik ve ihtiyaca yönelik üretim yapmamız de bizi öne çıkarıyor” diyerek çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER