Dünya Bankası’ndan Sağlıklı Hayat Merkezlerine ziyaret

Sağlık Bakanlığı ile Dünya Bankası tarafından ortak yürütülen ‘Politika ve İnsan Kaynakları Geliştirme Hibe Fonu’ Projesi kapsamında Bursa’ya gelen Dünya Bankası temsilcileri, Türkiye’de ilk defa Bursa’da uygulanmaya giren sağlıklı hayat merkezlerinde incelemelerde bulundu.

Dünya Bankası’ndan Sağlıklı Hayat Merkezlerine ziyaret

Joanne Shear ve Safir Sumer’den oluşan Dünya Bankası heyeti, ilk olarak Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’ı yerinde ziyaret etti. Ziyarette Dr. Akan, Shear ve Sumer’e sağlıklı hayat merkezlerinin amaç ve işleyişleri hakkında bilgiler aktardı.

Sağlıklı hayat merkezlerinin geleceğin vizyon projelerinden biri olduğunu belirten Dr. Akan, “Bu merkezlerimizde vatandaşlarımıza hasta olmadan önce sağlığını nasıl koruması gerektiğini anlatmaktayız. Merkezlerimizde hipertansiyon, diyabet, obezite ile mücadele ediyoruz. Erken teşhis için kanser taramaları yapılıyor. Aynı şekilde anne sütü, sağlıklı gebelik ve kronik hastalıklarla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bursa olarak bu projelere öncelik etmekten mutluluk duyuyoruz. Sağlıklı hayat merkezlerimizi, verileri uluslararası standartlarda kabul gören sağlık kurumları haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bursa Örnek Seçildi

Sağlık Bakanlığı ile Dünya Bankası tarafından ortak yürütülen ‘Politika ve İnsan Kaynakları Geliştirme Hibe Fonu’ Projesi hakkında bilgiler veren Dünya Bankası temsilcisi Safir Sumer ise, “Projemizin amacı bulaşıcı olmayan hastalıklar özelinde, sağlıklı hayat merkezlerinde sunulan hizmetlerin daha etkin ve yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktır. Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezi’ndeki iyi uygulamaları yakinen gözlemlemek ve yetkililerden bu uygulamalar konusunda bilgi almak istiyoruz. Bu amaçla Bursa’yı seçtik. Burada edineceğimiz bilgileri, bütünleşik sağlık hizmetleri konusunda hazırlayacağımız rapora yansıtacağız” dedi.

Heyet Memnun Kaldı

Sağlık Müdürlüğü ziyareti sonrasında Dünya Bankası temsilcileri Shear ve Sumer, Osmangazi Sağlık Hayat Merkezi’ne geçti. İkili burada sağlık bilgi sistemlerinin merkezde nasıl kullanıldığı, personelin iş akış süreçleri, merkez içinde ve merkez dışında diğer sağlık hizmet sağlayıcıları ile kurulan koordinasyon hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldı. İkili, ziyaret sonrası yaptıkları değerlendirmede; Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezi’nde yapılan uygulamalar ile genel olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki sağlık hizmetleri ile ilgili vizyon ve sahiplenmenin ülke çapındaki sağlıklı hayat merkezleri uygulamalarına örnek olabileceği şeklinde görüş bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER