Görkemli Yenişehir Festivali başladı

Yenişehir Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Uluslararası Altın Biber Kültür, Tarım ve Hayvancılık Festivali startını verdi. Yoğun katılım ile gerçekleşen festivale bu yıl, “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” sloganı ile halk koşusu da eklendi.

Görkemli Yenişehir Festivali başladı

Yenişehir Belediyesi tarafından ilçede düzenlenen 6. Uluslararası Altın Biber Kültür, Tarım ve Hayvancılık Festivali başladı. İlçenin tarımsal değerlerinin, açılacak stantlarla tanıtımının yapılacağı bu yılki festivalde, Türkiye Çobanları 3. Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri, Koç İhalesi, Küçükbaş Irkları Güzellik Geçidi, Cins Köpek Yarışması, Küçükbaş Yetiştiricilik Seminerleri, Atlı ve Yaya Okçuluk Gösterileri, Halk Koşusu ve Toplu Sünnet Cemiyeti yer alıyor.

İlçede gelenek haline gelen etkinlikler kapsamında dün,  ilçede halk koşusu düzenlendi. İlk kez gerçekleşen koşuya, yoğun bir katılım sağlandı. “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” sloganı ile sağlıklı yaşama önem verdiğini gösteren belediye, dereceye girenleri tebrik etti.

Koşuda, Süleyman Satılmış birinci, Fatih Kaynar ikinci ve Yusuf Sezer de üçüncülük derecesine ulaştı. Etkinlikte konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Katılım sağlayan tüm koşucuları da canı gönülden kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Festivalde, Atlı ve Yaya Okçuluk gösterileri ise nefesleri kesti. Oldukça dikkat çeken gösteriler için Başkan Aydın, “Atın üstündeki TÜRK değilse yüktür. Atlı ve Yaya Okçuluk gösterileri kapsamında amacımız, gelecek nesillere kültürümüzü sevdirmektir. Yaya ve at üzerinde ok atma, at üzerinde kılıçla karpuz kesme gösterimlerinde tarihi geçmişimizi ve atamızın taşıdığı değerlerini bizlere gösteren Akıncılar Geleneksel Atlı ve Yaya Okçuluk Kulübü sporcularına teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER