#GUBRF Gübretaş hissesine 15 Günlük açığa satış yasağı!

Borsa İstanbul son günlerde gündemde olan Gübretaş hissesine uygulayacağı yeni tedbiri duyurdu

#GUBRF Gübretaş hissesine 15 Günlük açığa satış yasağı!

Borsa İstanbul’dan Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamaya göre 04 Ocaktan itibaren 15 Gün boyunca Gübretaş hissesinde açığa satış ve kredili işlem yapılamayacak.

Hisse Gündemden düşmüyor!

Geçtiğimiz günlerde Altın madeni açıklaması ile 6 Gün üst üste tavan fiyattan kapanış yapan hisse yeni yılda 2 gün üst üste taban fiyattan kapanış gerçekleştirdi. Medyada Altın Madeni haberi, Milyarder olan yatırımcı haberi ve son olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapılan pay satımı bildirimi ile gündemdeki yerini koruyor.

Borsa İstanbuldan KAP’a yapılana açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, GUBRF.E payları 06/01/2021 tarihinden (seans başından) itibaren 20/01/2021 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.
SPK’nın 30/06/2020 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-30 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

VTBS Nedir?

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir.

Açığa satış işlemi nedir?

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER