Son dakika! 40 ilde terör örgütü PKK/KCK operasyonu: 950 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, 40 ilde terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik düzenlenen operasyona dair açıklama yaptı. Aralarında HDP il ve ilçe başkanlarının da bulunduğu 950 şahıs gözaltında...

Son dakika! 40 ilde terör örgütü PKK/KCK operasyonu: 950 gözaltı

PKK/KCK terör örgütüne yönelik 40 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında HDP il ve ilçe başkanlarının da olduğu 950 kişi gözaltına alındı.

Terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturmalar derinleştiriliyor. Yurt genelinde düzenlenen operasyonlarla terör örgütü üyeleri ve destekçileri yakalanıyor.

İçişleri Bakanlığı, 40 ildeki operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının 950'yi bulduğunu duyurdu.

Gözaltına alınanlar arasında terör örgütü PKK ile bağlantısı belirlenen HDP il ve ilçe yöneticileri de var.

Aydın, Batman, Bitlis, Elazığ, Siirt, Gaziantep ve Kars'taki operasyonlarda gözaltına alınan 23 HDP yönetici ve üyesinden 18'inin işlemleri sürüyor.

HDP il ve ilçe binalarında arama

Şüphelilerin terör örgütü PKK adına faaliyet yürüttükleri, kadın yapılanmasında yer aldıkları, örgüt talimatları doğrultusunda hareket ettikleri ve finansal destek sağladıkları iddia ediliyor.

Operasyonlarda arama yapılan HDP il ve ilçe binalarında çok sayıda silah ve örgütsel doküman ile dijital malzeme ele geçirildi.

Ankara'da terörle mücadele ekipleri, Suriye'de terör örgütü PKK/YPG içinde silahlı faaliyet yürüttüğü belirlenen 10 şüpheliden 9'unu yakaladı.

Örgüte eleman kazandırma çabasındaki şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Gözaltına alınan şüpheliler

Operasyon kapsamında HDP'nin Aydın İl Başkanlığında görev yapmış/halen görevde bulunan 4, Söke ve Didim ilçe başkanlıklarından 1'er, Batman il ve merkez ilçe başkanlıklarından 3, Bitlis/Mutki İlçe Başkanlığı ile Bitlis/Güroymak Belediyesinden 1'er, Elazığ/Karakoçan İlçe Başkanlığı, Gaziantep İl Başkanlığı ile DBP Gaziantep İl Başkanlığından 1'er, Kars İl Başkanlığından 2, Kars'ın Digor ilçesi Dağpınar Belediyesinden 1 kişi ,Siirt Belediyesinin eski meclis üyelerinin de yer aldığı 4, Siirt/Kurtalan İlçe Başkanlığından 1 kişi gözaltına alındı.

Eski HDP Aydın milletvekili adayı A.D'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu aktarıldı.

Gözaltına alınanlardan 3 kişinin serbest bırakıldığı, 2'sinin ise adli kontrol şartıyla salıverildiği öğrenildi.

Balıkesir'de PKK'nın finansal ayağına operasyon

Balıkesir merkezli soruşturmada da terör örgütü PKK'ya finansal destek sağlayanlar hedefteydi.

40 kişi jandarma tarafından 20 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı.

Ağrı, Adana ve İzmir'deki operasyonlarda da silahlı terör örgütüne yardım ettiği ve propagandasını yaptığı belirlenen 22 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden elde edilecek bilgiler doğrultusunda terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların süreceği kaydedildi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER