Ya tamamen yıkın ya da kimsenin canını yakmayın"

Mustafa Kara. Kendisi gazetemize ulaştı ve röportaj yapmak istediğini belirtti. Hemen davet ettim. Tesadüf ki aynı mahallede oturuyor aynı sorunları paylaşıyormuşuz. Her Yıldırımlı gibi kendisi Samanlı Mahallesinin kirletilmesinden şikayetçi. Fakat kendisinin çok daha farklı bir iddiası var; kayırmacılık..

Ya tamamen yıkın ya da kimsenin canını yakmayın"

Çarpık kentleşmede Bursa plansız şehirleşme listesinde ilk sıralarda. Bunun önüne geçilemedi. Binlerce vatandaş yatırımın ağırlığı, TOKİ'nin yeterince konut üretememesi ile kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlar başlarını sokacak bir ev inşa etti. Kimi affa uğradı. Kimi sadece para cezası ile yıkılmazken son dönemde kaçak evlerin üremesine karşı belediyelerin daha titiz olmasını konuştu. Belediyelerin kaçak bina ile mücadele çalışmalarını titizlikle yürüttüğünü gözlemledim ama Mustafa Kara'nın mahallede kaçak fabrika da olan sorunların benzeri kaçak yapı sahiplerinin kayırılıyor olması iddiası beni çok şaşırttı.

Mustafa Kara kaçak fabrika ev kadar asıl kayırma yapılmasından şikayetçi. Samanlı Mahallesi'nde kayırmacılıkta neler oluyor kendi ağzından öğrenelim.

Sizi tanıyabilir miyiz?

-Ben Mustafa kara yıllarca müteahhitlik yaptım. Dekor, inşaat Bursa'da bir çok vatandaşa ev yaptım. Herkese ve mahalleme bilhassa hizmet etmeye çalıştım. Mahallemdeki usulsüzlükleri anlatmak için Ankara iline kadar gittim.

Maşallah, Ankara'da kimlerle görüştünüz?

-Çevre ve şehircilikte bulunan dostlar, TBMM'de olan milletvekilleri hepsiyle görüştüm. Orada çok tanıdıklar var. Yazdığım dilekçeleri teslim ettim. Siz bana bir dilekçe yazın yine giderim. Yarın gidin derseniz giderim.

Samanlı Mahallesinde kaçak fabrikalarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

-Ben yıllardır Samanlı mahallesinde ikamet ediyorum. 20 yıl önce bu kadar fazla kaçak ev ve fabrika yoktu. İş çok sıkı tutuluyordu. Ama her yerde kaçak ev ve fabrika var. Şikayet ediyorsunuz yıkılma kararı çıkıyor. Bu dört duvar değil mi? Kiminin inşaatını ucundan bir-iki kepçe darbesi ile yıkılırken bazılarını tamamen yıkıyorlar. Sonuç olarak ikinciye yapılıyor ama belediye bir daha yıkmıyor. O bina orada öylece duruyor.

Bu yüzden Samanlıda fabrikalar çok çoğaldı değil mi?

-Maalesef evet..

Peki, siz tam olarak hangi konudan muzdaripsiniz?

-Kayırmacılık.. Bir de Samanlı Mahallesi-Merkez Camii'ne yapılan fabrika. Fabrika belediyenin kararı ile yıkıldı. Şimdi yeniden yapılıyor. Üstelik prefabrikte değil. Beton yapılıyor. Nereden buluyorlar bu cüreti. Ovalarımız bir bir yok oluyor. Hem çevre hem de hava olarak zehirleniyoruz. Birilerinin buna dur demesi lazım. Artık buramıza kadar geldi.

Kayırmacılık dediniz. Kim yapıyor bu kayırmacılığı ve ne için?

-Kızım, vatandaş ev yapıyor. Ben buna bir şey demiyorum. Herkesin evi olmalı. Ama birini yıkıyorsan diğerini de yıkmalısın. Ya da yıkmıyorsan hiçbirini yıkmamalısın. Samanlı da önceden yıkım pek olmazdı. Belediye para cezası keserdi. Ama şimdi birini yıkıyor diğeri kalıyor..

Peki, kimlerin evi yıkılıyor kimlerin yıkılmıyor, Siyasi bir kayırmamı?

-Orasını ben bilmiyorum. Kimler koruyor söylerdim. Benim amacım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bunu duyması ve müdahale etmesidir. Bursa Valisinin görevini yapmasıdır. Kolluk kuvvetlerinin görevini yapmasıdır. belediyeler,imizin görevini yapmasıdır. Ya hepsini yıkın ya da kimsenin evine dokunmayın.

Peki kimlerin evleri yıkılmıyor? Bir grup ya da il bazında hemşericilik kayırılıyor olabilir mi? Dikkatinizi çeken bir detay olmadı mı?

-Olmaz mı! Evleri yıkılmayan kişilerin hepsi Giresunlu komşular. Biz uyarımızı yapalım. Belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler gereğini yapsın. Ya tamamen yıkın ya da kimsenin canını yakmayın..

Ben konuyu anladım Mustafa bey.

-Kime güvendiysek bizi hayal kırıklığına uğrattı.. Devlet büyüklerimizden müdahale bekliyoruz. Sesimiz olduğunuz için size çok teşekkür ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022, 15:06

pınar aydın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124