Bilim ve Teknoloji Merkezi Bursalılardan yoğun ilgi görüyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), 2017 yılında da bilim meraklılarının gözdesi oldu. Yıl içerisinde ulusal ve uluslararası onlarca faaliyete imza atan BTM’yi yerli yabancı 155 bin kişi ziyaret etti.

Bilim ve Teknoloji Merkezi Bursalılardan yoğun ilgi görüyor

Teknik imkânlarıyla göz dolduran Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, geride bıraktığımız yıl da bilimle iç içe zaman geçirmek isteyenlerin adresi haline geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bilimi topluma yaymak ve gelecek nesillere sevdirmek hedefiyle projelendirilen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, 2017 yılında 155 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. 12 bin metrekare kapalı alanda faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi, deney düzenekleri, sergi salonları, planetaryum, sanal park ve atölye alanlarıyla bütün yıl boyunca yüzlerce farklı atölye çalışması ve bilimsel faaliyete sahne oldu. BTM’de Bir Gece ve Bilim Oteli en çok ilgi gören bilimsel faaliyetler arasında yer alırken, klasik eğitim kalıplarının dışına çıkarak eğitimde bilimsel farkındalığı artırmak maksadıyla projelendirilen Öğretmenler Loncası ise 370 üyeye ulaştı.

Müslüman bilim adamlarının bilim tarihine yön veren çalışmalarının sergilendiği ve tamamen yerli imkânlarla BTM EXHIBIT tarafından üretilen “Altın Çağ Sergisi” ile 150 milyon yıllık dinozor replikalarının yer aldığı “Devr -i Dinozor” Sergisi, özel dizaynı ve gerçeğe yakın efektleri ile yoğun ilgi gördü. Her iki sergi de yıl boyunca 100 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edildi.

Stem-Maker atölyeleri ile çocukların bilime dokunmalarını, üretmelerini, hayal etmelerini sağlayan BTM, ayrıca uluslararası projeleriyle de geride bıraktığımız yıl adından sıkça söz ettirdi. Her yıl gerçekleştirilen ve dünyanın sayılı bilimsel etkinliklerinden biri olan Bursa Bilim Şenliği, kırılması güç bir dünya rekoruna sahne oldu. TÜYAP Fuar Merkezi’nde Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda ve BEBKA’nın katkılarıyla gerçekleşen şenlikte 3 bin 417 öğrenci aynı anda 42 dakika süren bir deney gerçekleştirerek Türkiye'nin bilim alanındaki ilk dünya rekorunu kırdı. Şenliği, 175 bin bilim meraklısı ziyaret ederken, proje yarışmasında dereceye girenler toplam 102 bin lira ile ödüllendirildi.

Gökyüzü meraklıları zirvede buluştu;

Aklı gece gündüz bilimde olan gökyüzü tutkunlarını Uludağ’da bir araya getiren ve 3 gün devam eden ASTROFEST 2017 de renkli görüntülere sahne oldu. NASA, TÜBİTAK, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ulrecht Üniversitesi gibi bilim dünyasına yön veren kuruluşlardan, alanında uzman onlarca profesyonelin sunumlarıyla destek verdiği festivalde astronomideki yeni keşifler anlatıldı.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi yıl içinde onlarca seminer ve konferans ile dünyaca ünlü isimleri de Bursalılar ile buluşturdu. 2012 yılında Türkiye’ye sığınan Suriye’nin ilk kozmonotu Muhammed Ahmed Faris, Dünya Göçmenler Günü münasebetiyle düzenlenen söyleşide, çocuklarla Mars’a yolculuğu anlattı. Ünlü rehber Talha Uğurluel ise zarafetin inançla taçlandırıldığı, taklitlerini yaptıracak kadar düşmanlarını hayran bırakan İslam medeniyeti “Endülüs”ü anlattı.

Kurulduğu yıllarda 100 deney düzeneği ile bilim meraklarına kapısını aralayan, kuruluş felsefesi çerçevesinde sürekli trendleri yakalayan, buna yönelik organizasyonlar yapan ve bilim dünyasını yakından takip eden BTM, 2017 yılında da önemli başarılara imza attı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40