Bitki çayları soğudu ve şişeye girdi

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Gıda Mühendisliği Bölümünde yapılan bir doktora çalışmasının sonucunda bazı bitkilerin çayları şişelenip soğuk içecek olarak tüketime sunulurken, patenti alınan ürünlerle ilgili bazı firmalarla görüşülüyor.

Bitki çayları soğudu ve şişeye girdi

UÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, yaptığı açıklamada, toplumda bitki çayı demleme alışkanlıklarında bazı yanlışlıklar ve sıkıntılar olduğunu söyledi.

“GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURUR”

Genellikle sıcak suya demlemeye hazır poşetler halindeki bitki çaylarının bırakıldığını belirten Çopur, "Bitki çayının sıcak suya atılmasının ardından belirli bir süre ekstraksiyon için beklemek lazım. Bu süre, 3-5 dakika arasında değişir. Sıcak çay sevenler için bu süre, çayın soğumasına neden olur. Ekstraksiyon süresinin az ya da fazla olması bir sıkıntıdır. Poşet halindeki çayı sudan çıkardığınızda da koyacak yer bulamazsınız, damlatır, görüntü kirliliği oluşturur." diye konuştu.

 

"Sıcak da tüketilebilir"

 

Özellikle de kış aylarında tüketilen bitki çaylarının sağlıklı ve fonksiyonel bir gıda olduğunu vurgulayan Çopur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üretip patentini aldığımız bu ürünün hem sıcak hem de soğuk tüketimi mümkündür. Biz gereken maddeleri üretim esnasında ekstraksiyonla zaten aldık. Aldıktan sonra ister bunu soğuk, isterseniz bir cezve ya da mikrodalga fırında ısıtarak da tüketmeniz mümkün. Aşırı dozda bir ekstraksiyon olan bitki çayının tüketimi, özellikle bazı tansiyon, kalp-damar hastalıklarıyla ilgili ilaçlarla etkileşime girebilmekte, dolayısıyla tansiyonda ciddi bir etkisi olabilmektedir. O nedenle bu bitki çaylarının kontrollü bir şekilde alınması tavsiye ediliyor. Biz bu ürünlerde Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği oranları dikkate alarak bir ekstraksiyon gerçekleştirdik. Güvenilir bir içecek haline getirdik."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER