Bu Çadırda Sağlık Var

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu üyesi 120 öğrenci, İznik, Müşküle Köyü’nde okul bahçesinde sağlık çadırı kurdu. Öğrenciler çadırda ücretsiz sağlık taraması ve farkındalık çalışması yaptı.

Bu Çadırda Sağlık Var

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri İznik'te  sağlık çadırı kurdu. Farklı uzmanlık alanlarından 10 doktorun da katıldığı etkinlik, köy halkı tarafından memnuniyetle karşılandı. Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu Başkanı Barış Yıldız, 19'ncu etkinlik için Müşküle Köyünü seçerken köyde sürekli bir doktor olmaması ve nispeten merkeze uzak bir yerleşim olmasının göz önüne alındığını söyledi. Birinci sınıftan altıncı sınıfa kadar tıp öğrencileri, pratisyen, asistan, uzman doktorlar ve bir profesör ile birlikte evleri gezdiklerini, ardından çadıra gelenlere ateş, nabız, tam bir fizik muayene, tansiyon ve şeker ölçümleri yapıldığını anlatan Yıldız, ayrıca gerekli görülen hastalara EKG ve röntgen çekimi de yapıldığını belirtti.

TEDAVİLER ÜCRETSİZ

Hastalık tanısı konan hastalara doktorların önerdiği ve sponsorlar aracılığı ile sağlanan ilaçları da yine ücretsiz olarak verdiklerini ifade eden Yıldız, köy genelinde sağlıklı yaşam anketi yaptıklarını, çocuklara ağız sağlığı eğitimi verdiklerini, ücretsiz diş macunu ve fırçası dağıtımı yaptıklarını sözlerine ekledi. Yaklaşık 200 kişinin muayene edildiği taramada, en çok romatizmal hastalık teşhisi konulurken, üst solunum yolları enfeksiyonları da dikkat çekti.

19 YILLIK BİR PROJE
Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu danışmanı Prof. Dr. Yeşim Uncu ise bu proje ile ihtiyacı olanlara sağlık hizmeti sunduklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile birlikte Bursa'da 19 yıldır sürdürülen bir projedir bu. Nesilden nesile geçen, içinde yaşadığımız toplumun kendi ortamında ve tamamen gönüllülük ruhu ile gerçekleşen, öğrencilerin abi kardeş, usta çırak bilinci ile yürüttükleri proje kapsamında sağlık hizmetinin ulaşmadığı ya da çok az ulaştığı köylere gidiyoruz. Buralarda sağlık çadırı kuruyoruz. İhtiyacı olanlara sağlık hizmeti sunuyoruz, sağlıklı olmanın önemini anlatıyor sağlığı korumaya yönelik bilinç geliştirmeye çalışıyoruz. Bu proje tamamen Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu'nda gönüllü olarak çalışan öğrencilerine aittir." HABER MERKEZİ

GÖKTAŞI TEĞET GEÇTİ

Gökbilimciler küçük bir ev büyüklüğündeki bir göktaşının, Dünya'nın yakınından geçtiğini bildirdi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, '2012 TC4' olarak adlandırılan göktaşının perşembe günü Antarktika'nın 42 bin kilometre üzerinden geçtiği belirtildi. İlk kez 2012 yılına Hawaii'deki bir teleskop tarafından gözlemlenen asteroidin, birkaç yıldır gözden kaybolduğu ve bu temmuz ayında ortaya çıktığı ifade edildi. Gökbilimciler, 10 ila 15 metre çapında olduğu tahmin edilen göktaşının Dünya'ya çarpmış olması halinde bile ciddi zarara yol açmayacağı, muhtemelen atmosferde yanarak büyük bir alev topuna dönüşeceğine dikkat çekti. Dünya'nın güney ucunu teğet geçen göktaşının, yakın geçişinden 14 saat sonra Ay'ın 277 bin kilometre yakınından geçtiği kaydedildi. 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40