Bu hastanede acılar diniyor

İnegöl Devlet Hastanesi, ‘Palyatif Bakım Merkezi' yatak kapasitesini 3 katına çıkardı. 52 yatakla Türkiye’nin en büyük palyatif servisi olarak dikkat çekiyor.

Bu hastanede acılar diniyor

2015 yılı Eylül ayında 19 yatakla hizmete açılan ‘Palyatif Bakım Merkezi’ gelen yoğun talep üzerine 52 yatağa çıkartıldı. Merkezde 2 yıldır sorumlu hekim olarak görevini yürüten Uz.Dr. Halil Sözmen palyatif bakımla ilgili açıklamalarda bulundu. Palyatif bakım genel tanım olarak artık Türkiye’nin gündemine girdiğini belirten Uz.Dr. Halil Sözmen, “Palyatif bakımı kısaca özetleyecek olursak hayatı tehdit eden bir hastalığı olan kişilerin acılarını rahatlatan bir bakım sistemi demektir. Yani artık küratif tedavisi sonuçlanmış hastaların günlük ağrı, nefes darlığı ve sayabileceğimiz bir yığın rahatsız edici semptomun ortadan kaldırılması için emek sarf edilen bir yer olduğunu” söyledi.

"AMAÇ ACILARI DİNDİRMEK"

Burada esas amaç ömrü uzatmaktan ziyade hastanın günlük acılarını gidermek diyen Uz.Dr.Halil Sözmen sözlerine şöyle devam etti: Fakat bu diğer yandan hastanın ölümü için yatıldığı bir yer anlamına da gelmemelidir. Çünkü yapılan bu tedavi sonuç itibariyle küratif sonuçlara da yol açmakta, bazı hasta grubunda ömrün uzatılmasını da katkısı olmaktadır. Şimdi bizdeki iki yıllık süreci gözden geçirecek olursak yaklaşık bin civarında hasta yatırdık üç yüz hastayı kaybettik ancak en az altı yüz hastayı taburcu ederek evlerine gönderdik" diye konuştu.

"HASTALIĞIN ŞİDDETİ AZALIYOR"

 Sözmen, "Palyatif bakımın ilk çıkış amacı özellikle son dönem kanser hastalarının özellikle ağrı nefes darlığı ve diğer semptomlarının rahatlatılmasıdır. Terminal dönem kanser hastalarında tabi ki bizim ömrü daha uzun beklememiz mümkün değil. Sözünü ettiğim üç yüz rakamının içindeki büyük bir çoğunluk daha çok terminal dönem kanser hastalarından oluşuyor. Bunun dışında alzheimer da serebravasküler herhangi bir olaydan dolayı yatalak duruma düşmüş hastaların bakımları iyi yapıldığı takdirde bilinci kapalı durumda bize gelen bazı hastalar bilinci açık ve kendi beslenir duruma geldikten sonra taburcu ettiğimiz vakalar oldu. Bu hastalar hem beslenme, hem ilaçları daha iyi koordineli bir şekilde kullanıldığı zaman iyi bakım yapıldığı takdirde alzheimer tamamen düzelmesi mümkün olmasa bile hastalığın şiddeti biraz azalma göstermekte çünkü beyin beslenmesi daha iyi noktaya geldiği zaman hasta daha iyi duruma geldiğini gözlemliyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇEVRE İLÇELERE HİZMET VERİLİYOR

2015 yılında on dokuz yatakla çalışmaya başlandığını belirten Sözmen," Şu an elli iki aktif yatağımız var ve yüzde doksan iki doluluk oranıyla çalışıyoruz. Bunun dışında biz sadece İnegöllü hastalara hizmet vermiyoruz. Civar ilçelerden de yatan hastalarımız var. Burada biz aynı zamanda hasta yakınları ile de ilgileniyoruz. Taburcu olduktan sonra hasta yakınları ile irtibatımızı kesmiyoruz. Hastalarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

GÜNLÜK İLETİŞİM

Sözmen, "Hasta yakınları ile şu iki yıllık süreçte çok sorun yaşamadık. Bunun sebebi bizim hasta yakınlarına hastalığı çok iyi anlatmamızdan kaynaklandığını düşünüyoruz. Hasta tek hekim kararıyla bu servise yatırılmıyor. Hastanın tanısına göre hangi bölümü ilgilendiriyorsa, örneğin hasta akciğer kanseri ise göğüs hastalıkları uzmanı ve onkologda yatış sürecine dâhil ediliyor. Eğer nörolojik tanısı varsa nörolog dâhil ediyoruz. Multidisipliner bir yaklaşım ile hastanın yatışını gerçekleştiriyoruz. Bu durumu da hasta yakınlarına iletiyoruz. Hasta yakınları ile günlük iletişim içinde oluyoruz" dedi.

"EĞİTİM VEREN BİR HASTANEYİZ"

Palyatif Bakım Merkezi'nde çalışan personelin seçimi de çok önemli olduğunu belirten Sözmen, "Gerçekten kalifiye personelle çalışmak gerekiyor. Artık biz palyatif bakım hemşireliği ile ilgili eğitim veren bir hastaneyiz. Diyetisyen ve psikologumuzda var. Burada diyetisyen, psikologlardan hatta gerektiğinde psikiyatristlerden destekte alıyoruz. Sürekli hasta yakınları ile iletişim içerisindeyiz. Hastanemizde hasta ve hasta yakınlarının her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bizim amacımız hastalarımızın bir gün bile yaşasa bu zamanı mutlu geçirmeleridir" ifadelerini kullandı. Merkezde 3,5 aydır annesinin tedavi gördüğünü belirten İsa Çoban ise “Annem buraya geldiğinde bitkin durumdaydı. Şuanda bizi tanıyor konuşuyor. Palyatif bakımdan çok memnun olduklarını” söyledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER