Bursa organ bağışında birinci

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Sancaktar Medya'ya ziyarette bulundu.

Bursa organ bağışında birinci

Ziyaretinde organ bağışı ve Bursa'nın sağlık gündemini değerlendiren Akan, organ bağışı konusunda Bursa'nın 7 yıldır birinciliği koruduğunu belirtti. Özcan Akan, sağlık alanındaki sistem değişiklikleri ve hastane projeleri hakkında bilgilendirmelerde de bulundu. 

ORGAN BAĞIŞINDA 7 YILDIR ZİRVEDEYİZ

Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Sancaktar Medya’yı ziyaretinde, Sancak Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Bursa’nın sağlık gündemini ve organ bağışını değerlendiren Akan, Bursa'da son 7 yıldır yapılan çalışmalarda olağanüstü bir başarı elde edildiğini belirtti. Bursa’da organ bağışının çok yüksek bir seviyede olduğunu belirten Akan, “Bursa'da organ bağışı konusunda toplumsal bilinç çok yüksek. Toplumumuz bu konuda ne yapılacağını biliyor.Bursa’daki rakamlar Türkiye ortalamasının tam üç katı. Avrupa'nın birçok ülkesini Bursa olarak geçtik, milyon başına pmp olarak 22'leri bulduk;Avrupa ortalaması 15'lerde,Almanya'da 13'lerde. Bu sene ile birlikte 7 yıldır Türkiye birinciliği bizde. İnsanların organ bağışı içinBursa'ya geldikleri oluyor. Bu bilinci artırmak adına yazılı veya görsel basında etkiniz.Fabrikalarda, hastanelerde, okullarda her yerde bu bilinci, bu konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz ve bunu canlı tutmak zorundayız. Bursalılara teşekkür ediyorum, bu konuya önem verdiler inşallah bu çalışmalara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ORGAN BAĞIŞININ İSLAM’DAKİ YERİ

Vatandaşların özellikle dini açıdan sakıncalı olduğunu düşündükleri için organ bağışından çekindiklerini belirten Özcan Akan, “Fıkhi açıdan bir sıkıntının olmadığını açıkladık, dini ayetlerden açıklamalar yaptık. Bu bilgilendirme ile bağışlar 2 katına çıktı. Arkadaşlarımız sahada, fabrikalarda, okullarda, bağışyapmak isteyenleri sürekli bilgilendiriyorlar” dedi.Organ naklinin daha önce sadece Uludağ Üniversitesi’ndeki merkezde ve özel bir hastanede yapılabildiğini kaydeden Akan, “Şimdi Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Nilüfer ek binasında da nakil yapmaya başladık. Yaptığımız yeni hastanelerde de nakil merkezleri yapılması için çalışmalar yapıyoruz. Böylece merkez sayısını 5’e çıkarmayı hedefliyoruz. Çanakkale'de yapmamız lazım, Balıkesir'de var, Yenişehir'de çalışmalar var.Yalova'da yapmamız lazım” diye konuştu.

“AVRUPA BİZİ REFERANS ALIYOR”

Türkiye’de en çok böbrek nakline ihtiyaç olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Türkiye çapında 27-28 bin organ nakli bekleyen var. Bunlardan 22 bini böbrek nakli için sıra bekliyor. Kalp-karaciğer nakli bekleyen 2bin, 3 bin civarı. Bursa objektif olarak değerlendirdiğimizde birçok çalışmada modern bir il. Kanser taramalarında geçen yıl sadece 100 bin kişiyi taradık. Bunu Kanser Erken Tarama Teşhis Merkezi (KETEM) sayesinde ve gezici tarama TIR’ları sayesinde yaptık. Bu TIR’ları mahallelere gönderiyoruz, orada aile hekimlerinin sayesinde kanser taraması yapılıyor” dedi. Bursa’nın kanser kayıtlarında bir marka olduğunu kaydeden Akan, “Avrupa, Bursa’daki çalışmaları bir referans olarak görüyor. Bursa Kanser Kayıt Merkezi’nin çalışmaları, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın “5 Kıtada Kanser” kitabına girdi” dedi. İnşaatı süren Şehir Hastanesi hakkında da bilgi veren Akan, “Şehir Hastanesi’nin kaba inşaatınınyüzde 30’u bitmiş durumda. 2018 yılı ortalarına doğru kabası bitecek. Bir yandan ince işlere başlandı. Çevre düzenlemeleri yapıldı, kavşak çalışması yapıldı. Yasal bir engel olmazsa 2019'da hastaneyi bitirmeyi düşünüyoruz”  şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER