Bursa'da göletler ocak ayında kurumaya başladı

Bursa'da bu kış kurak geçince binlerce dönümlük arazideki Ülküköy, Hasköy ve Dedeköy meralarını sulayan gölet kurudu.

Bursa'da göletler ocak ayında kurumaya başladı

Bursa'da mevsimlerin kurak gitmesi sebebiyle ocak ayında binlerce dönümlük gölet kurudu. 

Normalde yazın alışık olduğumuz kuraklık bu yıl tersine döndü. Barajların dolulukta en üst seviyeye ulaşması gereken ocak ayında Bursa'da kuraklık sebebiyle bir gölet kurudu. On binlerce zeytin, şeftali, üzüm ve çeşitli meyve ağacının sulandığı baraj, ocak ayında kuruyarak görenleri şaşkına çevirdi. Mudanya ilçesinin Ülkü ve Dedeköy kırsal mahalleleri sınırlarında bulunan sulama göleti kurudu. Yazın sıcak günlerde meyve ağaçlarını sulama hayali kuran üreticiler, kuruyan baraja bakarak kara kara düşünüyor. Ülkü, Dedeköy ve Hasköy, mahallelerinde çeşit çeşit meyve ağaçlarının sulandığı gölet ilk defa bu yıl ocak ayında kurudu. Üreticiler ise önümüzdeki günlerde yağmur ve karın çok yağıp göleti dolduracağı hayaliyle yaşıyor. 

Kuraklık hakkında bilgi veren Ülkü Mahallesi Muhtarı Celal Vamin, "Bu yıl yağışlar yeterince yağmadı, hiç kar düşmedi. Bu mevsimde bu barajın dolu olması gerekiyordu. Havalar çok kurak gidiyor, böyle giderse bu gölet dolmayacak. Vatandaş ağaçlarını sulayamayacak. Hatta ağaçlarına ilaç atacak, su bulmakta bile zorluk çekecek. Buradan 3 tane köy faydalanıyor. Bu 3 köyde 15 bin dönüm sulanan arazi var. Böyle giderse bu yıl bahçeler sulanamayacak. Bu mevsimde hiç böyle bir olayla karşılaşmadık" dedi.

Yalnız küçük bir not olarak şunu da söylemek lazım, bu göletin akıbeti son 5 - 6 yıldır belli değildi. Göleti sulayan dere yatakları çevrilmiş gölet her geçen yıl azalmaya başlamıştı. İçindeki balık popülasyonunun 10 yıl önceki hali ile 3 yıl önceki hali arasında dağlar kadar fark vardı. Aslında şunu söylemek lazım gölet yaşamını bitirmeye yüz tutmuştu. Son yıllardaki küresel iklim sorunlarıyla da bu sıkıntı iyice gün yüzüne çıktı. Bu kış da kurak geçince Ülküköy ya da Hasköy göleti olarak adlandırılan bu gölet maalesef bu hale geldi. Sorun biraz da ilgisizlikten kaynaklanıyordu sanırım.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40