BursaFotoFest dünya gündeminde

Yerli ve yabancı yüzlerce fotoğraf gönüllüsünün katılımıyla Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan festival yürüyüşüyle başlayan BursaFotoFest, 10 gün boyunca fotoğraf meraklılarına unutulmaz günler yaşattı.

BursaFotoFest dünya gündeminde

Bursa Kent Konseyi’nin organizasyonuyla, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, BUFSAD ve gönüllülerin özverili çalışmasıyla yapılan festival boyunca dünyaca ünlü isimler şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini görme fırsatı buldu.

150’DEN FAZLA SANATÇI

7. BursaFotoFest ile ilgili bilgiler veren Bursa Kent Konseyi Başkanı ve BursaFotoFest Onur Kurulu Üyesi Hasan Çepni, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapılan ve küratörlüğü Kamil Fırat’ın üstlendiği festival kapsamında 5 sanatçı söyleşisi, 1 konuk ülke oturumu, 7 seminer, 2 fotoğraf gösterisi ve 54 portfolyo değerlendirmesi gerçekleştirildiğini söyledi. Panos Pictures’tan Dean Chapman (İngiltere) ve Tim Dirven (Belçika), National Geographic’ten Jeremy Horner (İngiltere), Rodrigo Cruz (Meksika), Vanessa Winship (İngiltere), Eisenhart Keimeyer (Almanya), Irina Pidova (Bulgaristan), Linda Caldwell (ABD) ve Marco Di Noia’nın da (İtalya) aralarında bulunduğu birçok fotoğrafçı ve editörün Bursalılarla buluştuğunu ifade eden Çepni, “Türkiye’den ise aralarında İzzet Keribar, Mehmet Ünal, Ercan Arslan gibi isimlerin bulunduğu ayrıca üniversite fotoğraf bölümlerinden öğrencilerinde de yer aldığı 150’den fazla fotoğrafçı festivale konuk oldu. BursaFotoFest 2017’de Kamil Fırat’ın özel koleksiyonunda yer alan fotoğraf makinelerinin yer aldığı bir teşhir salonu oluşturuldu. Geçmişten günümüze fotoğraf makineleri Bursalılarla buluştu. Bu ilk defa foto kitap atölyesi düzenledik” dedi.

INSTAGRAM YARIŞMASI

BursaFotoFest 2017’nin bir diğer yeniliği ise #bursadatarihicarsi etiketi ile düzenlenen Instagram Yarışması olduğunu anlatan Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, katılımcıların Bursa’nın Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde çekilen fotoğrafları #bursadatarihicarsi etiketi Instagram’a yükleyerek yarışmaya başvurduklarını ve yarışma sonucunda yapılan değerlendirmede ilk 3’e girenlere ödüllerinin düzenlenen tören ile teslim edildiğini ifade etti. 10 gün boyunca şölen havasında yürütülen ve onbinlerce Bursalıyı ağırlayan 7. BursaFotoFest, düzenlenen törenle sona erdi. Törende, festivale katkı sunan gönüllülere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER