Büyükşehir'den eğitim dopingi

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile hayırsever iş adamları Muhammed Etkeser ve Celal Demir’in iş birliğiyle Harmancık’a kazandırılacak olan ilkokul, imam hatip ortaokulu ve halk eğitim merkezinin temeli atıldı.

Büyükşehir'den eğitim dopingi

Eğitimden sağlığa, altyapıdan sosyal yaşama her alanda eksiklikleri bir bir gideren Büyükşehir Belediyesi, ilçeleri ihmal etmiyor. Özellikle eğitim yatırımlarını ön planda tutan Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeye imza attı. Zafer Okulları ve Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulu’nu modern bir kompleks olarak Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, merkez imam hatip lisesi, Demirtaşpaşa ilkokulu, Görükle Öğretmen Hasan Güney Ortaokulu ek binası inşaatları devam ederken, Harmancık’ta da 3 eğitim yuvasının temelini attı. Hayırsever iş adamları Muhammed Etkeser ve Celal Demir’in katkılarıyla yaptırılacak okulların temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra, Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan ve Keles Belediye Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Harmancık Kaymakamı Enis Aslantatar ile ilçe halkı katıldı.

AYNI ANDA 3 OKUL

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaşanan hizmet ve bereket döneminin kendini her alanda hissettirdiğini, Bursa’nın en küçük ilçesi Harmancık’ta aynı anda 3 okulun birden yapıldığını söyledi. Yıllardır söylenip, gerçekleştirilemeyen hizmetlerin bir bir hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Altepe, “Bunların hepsi hayaldi, ancak şimdi gerçekleşiyor. Harmancık Belediye Başkanımız bize önce okulun birini söyledi, sonra diğerini sonra da halk eğitim merkezini. Baktık ki üçü de yan yana. Ama bunları yapmak için 3 hayırseveri nasıl bulacağız derken, bu işlere gönlünü adayan değerli işadamlarımız Muhammed Etkeser ve Celal Demir çıktı. Onlara şükranlarımızı arz ediyorum. Hayırlı insan böyle olur. Sadece kendisine, ailesine değil, ülkesine, vatanına, milletine hizmet eder. Ne mutlu sizlere ki böyle hayırseverlerimiz var. Çocuklarımızın eğitim alacağı 3 okulu inşa eden hayırseverlerimiz hayal olanı gerçeğe dönüştürüyor. Bu ilim irfan yuvalarından çıkan öğrencilerimiz bölgenin her alanda kalkınması için çalışacaklar. Tüm bu yatırımlarla inşallah tersine göç başlayacak. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Gençlerimizin en güzel şekilde yetişmesi hedefiyle okullarımızın ne eksiği varsa gideriyoruz. Bursa genelinde yaptığımız spor tesisi 250’yi aştı. Dünya çapında bir bilim merkezi yaptık. Buradan gençlerimizi götürüyoruz. Teorik eğitimleri uygulamaya dönüştürüyorlar. Son yapılanlarla 200 milyonluk bir yatırım yapılmış olacak. Onlar bizim geleceğimiz” diye konuştu.

TEKLİ EĞİTİME GEÇİŞ

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da 2014 yılından bugüne ekili eğitimden tekli eğitime geçiş çalışmalarının önemli bir seviyeye geldiğini hatırlattı. Bursa’da 3 yıl önce yüzde 46 olan ikili eğitim oranın, yüzde 20’ler seviyesine indirildiğini ifade eden Sarıkaya, “Bu barışının ortak paydaşları var. En büyük paylardan biri de Büyükşehir Belediyesinin. Müstakil olarak okullar ve spor salonları yapmanın yanında hayırseverlerimizin teşvik edilmesi noktasında da Büyükşehir Belediyemiz önemli bir rol üstleniyor. Hem Büyükşehir Belediyemize hem de tüm hayırseverlerimize milli eğitim camiası adına şükranlarımızı arz ediyorum” dedi.

4 BİN 600 METREKARE

Toplam 4 bin 600 metrekare inşaat alanına sahip proje kapsamında 12 derslikli ilkokul, 12 derslikli imam hatip ortaokulu, beden eğitimi salonu, kantin, kütüphane, konferans salonu ile 3 derslik ve dinlenme alanlarının bulunacağı halk eğitim merkezi yapılacak. Konuşmaların ardından Harmancık’ta eğitimin çıtasını yükseltecek 3 okulun temeli Başkan Altepe ve protokol üyeleri tarafından atıldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER