'Büyükşehir'in projelerini kendilerinin zannediyorlar'

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Bursa Sancak Gazetesi Köşe Yazarı Abduselam Demirci ile Bursa TV editörü Selman Özdemir’in sorularını yanıtladı. Karaburun gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Büyükşehir'in projelerini kendilerinin zannediyorlar'

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Bursa’nın gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Karaburun, Mudanya Yalıçiftlik’teki gölet üzerinden oluşturulmaya çalışan eylem hakkında Bursa Sancak Gazetesi Köşe Yazarı Abduselam Demirci ve Bursa TV editörü Selman Özdemir’e önemli bilgiler verdi, Bursa’nın ve Türkiye’nin gündemini değerlendirdi. İşte o röportajımız.

Sayın vekilim, ilk olarak yakın zamanda ABD ile bir ‘vize krizi’ yaşadık. Yaşanan gelişmelerin ardından Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, birtakım temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bennur Karaburun: Bildiğiniz üzere ABD, silah başta olmak üzere çoğu konuda YPG’ye destek verdi, vermeye devam ediyor. Bizim bu konuda kendimizi iyi bir şekilde ifade etmemiz gerekiyordu ki ettik de. Güney koridorunda bir terör örgütü istemediğimizi, ABD’nin terörü desteklemesinin müttefiklik anlayışına uymadığını beyan ettik. Ayrıca 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe kalkışmasının, Fetullah Gülen olduğunu açık bir şekilde belirttik. ABD’ye bu konuda sayısız dosya gitti. Ancak ABD bize karşı müttefik olarak yaklaşmıyor. ABD’nin tutumu bize zarar vermeye başladı. Ve maalesef ki yaptığımız çalışmalar, gönderdiğimiz dosyalara rağmen Fetullah Gülen’in iadesini de yapmıyorlar. Düşünün, onlar benzeri bir durum yaşasaydı ve onların istediği terörist başı bizde olsaydı onlar nasıl davranırdı? Sayın Başbakanımız bu gelişmeler doğrultusunda ABD’ye gitti, görüşmelerini yaptı. Gelişmeleri takip edeceğiz…

“Kendinden şüphe ediyorsun”

FETÖ/PYD davalarını yakından takip ediyorsunuz. Süreç şu an nasıl işliyor? Sanıklar ve avukatları savunmalarını hangi yönde yapıyor?

Bennur Karaburun: İnanın gittiğimiz davalarda hepimizin kanı donuyor. Bir davada asker ifadesini veriyordu ve bir süre sonra içimden, “Allah Allah, bu asker masum galiba” diye düşündüm. Ardından dev ekrana o askerle ilgili görüntüler düşmeye başladı. Ve gerçekten kanım dondu. O kadar profesyonel bir şekilde yalan söylüyorlar ki, görüntüleri görene kadar kendinizden şüphe edip, “Acaba haksızlık mı ediyoruz” diye düşünüyorsunuz. Ancak görüntülerde her şey ayan beyan ortada.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da gazilere saldıran 3 şüpheli hakkında başlatılan soruşturmaya ilaveten, Türk Ceza Kanunu’nun ‘Türk askeri ve emniyetini aşağılamak’ suçundan soruşturma açılmasına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından izin verildi. Bu acı olay hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok güzel tabir ettiniz, gerçekten acı bir olay. Gaziler bizim baş tacımız, şehit aileleri bizim baş tacımız. Ülkemiz için kolunu bacağını kaybetmiş olan bu insanlara yapılan saldırı, en ağır cezayla cezalandırılacaktır.

Başbakanımız Binali Yıldırım, kamuya 5 bin engelli personel alımı yapılacağını duyurdu. Bu konunun detaylarını sizden öğrenebilir miyiz?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. 2001 yılında kamuda çalışan engelli birey sayısı 5 bin 777’ydi. Şu an itibarıyla 53 bin engellimiz kamuda çalışıyor. Engelli kardeşlerimizi istihdam edebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başbakanımızın açıklamasında bahsettiği alım da şu şekilde, 2018’in ilk çeyreğinde 2 bin 500 kişi alınacak, son çeyreğinde de 2 bin 500 kişi alınacak. Bu gerçekten güzel bir rakam. Tabi bunun haricinde alımlar olmaya da devam edilecektir.

Sizin de katıldığınız ‘Türkiye Tarımı Konuşuyor’ isimli bir proje mevcut. Hükümet olarak tarıma ve çiftçiye yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?

O çalışmaya katılınca çok heyecanlandım. Çünkü bilim adamlarımız çok güzel çalışmalar yapıyor. Yapmaya da devam ediyorlar. GDO’nun önüne geçebilmek için yerli ve milli tohumlarımızı ortaya çıkardılar. Vatandaşımız diyor ki, “Neden kendi tohumlarımızı üretmiyoruz?” Aslında kendi tohumlarımızı üretip yurtdışına zaten satıyoruz.

“Halkı galeyana getirmek istedi”

Geçtiğimiz günlerde Mudanya Belediyesi, Yalıçiftlik’teki ağaçlar için eylem girişiminde bulundu. Siz de Meclis’te konuya ilişkin açıklamalarda bulundunuz. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Yalıçiftlik’teki proje 20 yıllık bir projedir. 110 bin ağacın sulanmasını sağlayacak olan göletin yüksekliği 35,5 metre ve 600 milimetreküplük bir su rezervi olacak. Bu göletle 110 bin ağacın sulanması sağlanacak. Dolayısıyla bu proje bize yaklaşık 10 trilyon gelir sağlayacak. Tabi orada bu gölet için 36 tane ağacın sökülmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızla bir toplantı yaptık durumu anlattık. Ağaçların olduğu arsa sahiplerine ödemelerini de yaptık. Her şey gayet normal gidiyordu. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Ağaçları söküyorlar” diye halkı galeyana getirmeye çalıştı. Eylem amaçlı bir yürüyüş düzenledi ancak vatandaşlarımız bu yürüyüşe katılmadı. Kendi yardımcılarının olduğu 6 kişilik bir grupla ağaçların olduğu bölgeye gidip fotoğraf çekildi ve döndü. Yeterince ses getiremediğini düşününce de CHP Bursa Milletvekilimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu’na konuyla ilgili bilgi vererek Meclis’te konuyla ilgili konuşmasını rica ediyor. Kayışoğlu da Meclis’te konuyla ilgili konuştu. Ve ben çok üzüldüm çünkü konunun iç yüzünü biliyorum. Devamında ben de Meclis’te konuyla ilgili gereken açıklamaları yaptım.

Sayın vekilim, bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mudanya’daydı. Kendisi acaba Yalıçiftlik’teki projeyi eyleme dönüştürmek için gelmiş olabilir mi? Konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Olabilir, muhtemeldir. Kendileri bir taş atıp acaba tutar mı görüşüyle bakıyor olaylara. Mudanya Belediyesi de aslına bakarsanız Gezi benzeri bir eylem oluşturmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Biz hükümete geldiğimiz zaman 100 milyon zeytin ağacımız vardı. AK Parti hükümetlerinin desteğiyle bu sayı 170 milyon oldu. Kaldı ki bizim her yıl ektiğimiz ağacın haddi hesabı yok. Cumhurbaşkanımız sembolik de olsa her gittiği yerde bir ağaç diker ve insanları bu konuda özendirmeye çalışır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun buraya gelip ‘ya tutarsa’ hesabı yaptığını düşünmek mümkündür. Yani Bursa’da bir şeyi alevlendirip de buradan bir şey tutturabiliriz diye düşünmüştür. Açılışlara gelecek olursak, mesela Yıldıztepe’nin açılışını yaptıklarını zannediyorlar. Ama öyle bir proje yok. Orası zaten yıllardır var olan ve Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu bir yer. Öte yandan spor tesislerinin açılışını yaptıklarını söylüyorlar. Onu da biz zaten Büyükşehir eliyle yapmıştık. Yani yaptıklarını söyledikleri projeler ya var olan projeler ya da Büyükşehir’in açılışını çoktan gerçekleştirdiği yerler.

Kılıçdaroğlu Bursa’ya göz koydu

Peki Kılıçdaroğlu’nun “Büyükşehir’i de biz alacağız” demesiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

8 seçimdir zaten kaybediyorlar. Böyle bir şeyin olmasına imkan yok. Kendilerince bir algı yapmaya çalışıyorlar ancak Mudanya esnafı ve vatandaşıyla konuştuğunuzda söyledikleri tek şey, “Allah rızası için bizi şu CHP’den kurtarın.” Nerede bir siyasetçi görseler dile getirdikleri en önemli şey bu oluyor.

Biraz da çiçeği burnunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’tan bahsetmek istiyoruz. Kendisi göreve gelir gelmez birtakım değişikliklere gitti. Su ve ulaşımla ilgili de indirimlere gidileceğini belirtti. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Büyükşehir Belediyesi’nde bahsettiğiniz gibi birtakım değişiklikler yaşanıyor. Belli değişikliklere gidiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş çok güzel bir program oluşturdu. Nereden kazanç sağlayabiliriz, kazançlarımızı nereye en doğru şekilde aktarabiliriz düşüncesiyle yola çıktı. Vatandaşların su ve ulaşım konusundaki taleplerini dinledi. Bununla ilgili çalışmaları da çok ciddi bir şekilde yürütüyor.

Son olarak bildiğiniz gibi AK Parti ilçe temayülleri gerçekleşti. 11 ilçe başkanımız değişecek. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

AK Parti yenilenmeyi seven bir parti. Bayrağı nasıl daha güzel bir yere taşıyabiliriz düşüncesiyle çalışan bir partidir. Bayrağı daha güzel taşıyacak, daha güzel yerlere götürebilecek yöneticilerimizi seçebilmek adına temayüller yapıyoruz, istişareler ediyoruz. Bu normal bir süreç. Bugün milletvekiliyiz, yarın yerimizi alacak olan kardeşimize bayrağımızı devredeceğiz. Keza belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız için de aynı durum geçerli. Yani hizmette yarışan bir partiyiz. Keşke iyi bir muhalefet olsaydı da onlarla yarışabilseydik.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER