Çivi ile telin aşkı!

Bursa'da kas hastaları, Osmanlı döneminin unutulmaya yüz tutmuş sanatlarından olan, tel ve çivilerin kullanıldığı filografiyle terapi oluyor. Kas hastası Gülbiye Şentürk filografi hocası Sultan Keskin'den yapım tekniklerini öğreniyor.

Çivi ile telin aşkı!

Bursa'da kas hastaları, Osmanlı döneminin unutulmaya yüz tutmuş sanatlarından olan, tel ve çivilerin kullanıldığı filografiyle terapi oluyor. Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER) Bursa Şubesinin Kültürpark'taki binasında 3 yıldır gerçekleştirilen kurslara katılan kas hastaları, hem toplumsal yaşama uyumda birbirlerine destek oluyor hem de engellerine rağmen telleri çivilere sarıp güzel eserler ortaya çıkararak moral buluyor. Kurslar, açık havalarda dernek binasının bahçesinde doğa ile iç içe, diğer zamanlarda ise kapalı ortamlarda yapılıyor. KASDER Bursa Şubesi Başkanı Canan Ateş Polat yaptığı açıklamada, bu şubenin yaklaşık 20 yıl önce birbirlerine destek olmak amacıyla kas hastalarının anneleri tarafından kurulduğunu hatırlattı. Polat, yaklaşık 200 üyelerinin bulunduğunu belirterek, çoğunluğu evlerinden çıkamadığı için onlara ulaşmaya çalıştıklarını, evlerine gidip ihtiyacı olanlara yardımda bulunduklarını ve çeşitli sosyal aktivitelerle onlara moral vermeye çalıştıklarını söyledi.

"TALEP HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA"


Filografi kursunu ise 3 yıldır devam ettirdiklerini belirten Polat, şöyle konuştu: "Kas hastası üyelerimiz artık o kadar ustalaştı ki kendi kendilerine hocalık yapabiliyorlar. Bu kursu devam ettirmeyi düşünüyoruz. Üyelerimiz çarşamba günleri dernek binamıza gelerek burada hocamız eşliğinde filografi yapıyor. Hastalarımız ticari maksatla yapmıyor. Filografi tablolarını sevdiklerine, akrabalarına hediye ediyor. Derneğimize misafirlerimiz geldiğinde onlara hediye etmek için cüzi miktarlarda yapanlardan satın alıp hediye ediyoruz. Hastaların moral bulması için başlayan kursumuz 3 yıldır devam ediyor. Kursumuza talep tahmin ettiğimizden fazla. Hatta üyemiz olmayan kişiler de filografi kursuna katılmak istiyor. Bu kursta hastalar ellerini sürekli kullandıkları için özellikle kas gücünü kaybetmemiş oluyorlar. Kurs, fizyoterapi ve psikoterapi gibi hastalara çok yönlü fayda sağlıyor."


"BİR ÇEŞİT TERAPİ YÖNTEMİ"


Kas hastası 28 yaşındaki Mustafa Aslan da 4 yıldır filografiyle uğraştığını söyledi. Yemek yiyebilecek kadar kol gücü olan kas hastaların bile kendini çok zorlamadan bu sanatı yapabileceğini ifade eden Aslan, şunları dile getirdi: "Bu kurs bizim için egzersiz gibi. Çok zorlamadan dinlenerek, yavaşça yapılmalı. Ben de öyle yapıyorum. Şu ana kadar 13 tane filografi tablosu yaptım. Türk bayrağı, kayı bayrağı, vav harfi ve takım armalarının filografilerini yaptım. Hobi amaçlı yapıyorum ve tabloların çoğunu yakınlarıma hediye ettim. Tablonun beğenilmesi ve duvarda asılı durması bize yetiyor. Filografi yaparken çivi çakmaya, teli germeye ve tablonun güzelliğine, ayrıntılarına odaklanıyorsun ve o an başka şeylerden uzaklaşıyorsun. Kendimi buna veriyorum. Benim için bir çeşit terapi oluyor. Gücüm yettiğince yapmaya devam edeceğim."

"KURS BÜTÜN STRESİMİ ALIYOR"


Filografi hocası Sultan Keskin sayesinde bu sanatla tanıştığını anımsatan Gülsün Altun da filografinin kendisine çok iyi geldiği için devam edeceğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) bünyesindeki filografi kursuna katılarak belge aldığına anlatan Altun, şunları söyledi: "Sonra buraya her hafta gelerek kursa katıldım. Şu ana kadar hocalarım sayesinde 15 tablo yaptım. Çivi çakarken hiçbir şey hissetmiyorum. Beyin bomboş oluyor. O an bütün hırsım, stresim gidiyor. Yaparken mutlu oluyorum kafam rahatlıyor. Bir şeyler başardığımı görmek bana mutluluk veriyor. Bu sanatı herkese tavsiye ederim. İnsana çok iyi geliyor. Herkes yapabilir bunu. Başta zor gözüküyor ama içine girince çok zevkli."

FİLOGRAFİ SANATI


"Tasarlanmış bir motif ya da desenin, ahşap malzeme üzerine çiviyle çakılması ve arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilmesiyle oluşturulan, farklı motif ve desenlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan el sanatı" şeklinde tanımlanan Filografi, eski dönemlerde 'tel ve çivinin aşkı' olarak da nitelendiriliyordu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER