Dezavantajlı gruplar, artık yaşamın içinde

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin öncülüğünde dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonunu sağlamak amacıyla 12 aydır sürdürülen 'Yaşama Katılıyorum Projesi'nin son aşaması gerçekleştirildi.

Dezavantajlı gruplar, artık yaşamın içinde

Engellilerden kadınlara, işsizlerden çocuklara ve Roman vatandaşlara kadar dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonunu, istihdamın artırılmasını ve piyasadaki engellerin kaldırılmasının hedeflendiği Yaşama Katılıyorum Projesi'nin kapanış toplantısı, Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapıldı. Kaymakam Mustafa Masatlı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte proje paydaşlarının katıldığı etkinlikte, bir yıldır devam eden projenin detayları hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

2 BİN PROJE ARASINDA SEÇİLDİ

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Avrupa Birliği projelerinin ciddi emek isteyen işler olduğunu söylerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinesinde yürütülen 'Yaşama Katılıyorum Projesi'nin 2 bine yakın projenin içinden seçildiğini belirtti. Belediyenin bugüne kadar AB'den üç projeye destek aldığını hatırlatan Başkan Kurtulan, " Bu kazanım her ilçeye nasip olmaz. En önemli kaynağımız insan, bunu da değerlendirmek hepimizin görevi. İstikrar ve kararlılıkla hayata geçirdiğimiz bu projeyle birlikte 240 öğrenciye kişisel gelişim eğitimi, 200 öğrenci velisine bilinçlendirme eğitimi, 400 aileye anne-çocuk semineri, 85 işadamına istihdamda eşit iş eşit fırsat eğitimi, 325 girişimciye uygulamalı girişimcilik eğitimi, 220 öğrenciye müzik akademisi eğitimi, 70 öğrenciye mesleki rehberlik eğitimi ve 30 Roman vatandaşımıza da A2 ehliyeti için kurs verdik. Girişimcilerimizden 16'sı kendi iş yerini açtı, 3'ü de yakın bir zamanda açacak" şeklinde konuştu.

"DÜNYA SADECE BİZDEN İBARET DEĞİL"

Mustafakemalpaşa'nın sosyal sorunlarını tüm kurumların iş birliği ile çözmek için adımlar attıklarını kaydeden Başkan Sadi Kurtulan, " Dünya sadece bizden ibaret değil. İnsan yaşadığı sosyal çevreye ne kadar ilgi gösterirse sorunlarda aynı ölçüde çözülür. Eğitim ve bilinçlendirmeyi yaygınlaştırıp, alın teri ve üretimi öne çıkaran bu projeyle amacımıza ulaştık. Bunun devamını getireceğimiz. Projemizin paydaşları olan Dere ve Yeni Dere Mahallesi Kalkındırma, Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği'ne, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, Halk Eğitim Merkezi ile Plan ve Proje Müdürlüğümüze  teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"İNSANA DEĞER SAĞLAYAN PROJE"

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse ise sosyal belediyecilik alanında geliştirilen projenin insana dokunan ve üretim ruhunu ortaya çıkaran başarılı bir girişim olduğunu kaydetti. Köse, " Böyle projelere imza atmak ve cesaretle devam ettirmek çok değerlidir. Avrupa Birliği'nden karşılıksız hibe almayı başaran bu tür girişimler diğer belediyelere örnek olacaktır. İnsanımıza katma değer sağlayan ve toplumsal dokuyu güçlendiren bu nitelikli projenin hayata geçmesine öncülük eden Belediye Başkanımıza ve paydaş koordinatörleri tebrik ediyorum." diye konuştu.

 

"DEVLET MODELİNİ GÜÇLENDİRDİ"

Kaymakam Mustafa Masatlı ise konuşmasında, günümüzde devletlerin dezavantajlı gruplara toplumsal eşitlik sağlayan çalışmalarla çağdaş ve ileri devlet modelini güçlendirdiğini söyledi. Kaymakam Masatlı, " Anayasamız, eşitlik ilkesine bir çok maddede yer verir. Bazen farklı nedenlerden dolayı insanlar arasında eşitsizlikler doğuyor. Bizlerinde kamu yöneticileri olarak en büyük görevi bu eşitsizlikleri en aza indirmek. Belediyemizde 'Yaşama Katlıyorum Projesi' ile böyle bir işe el attı. Önemsediğimiz bu proje kapsamında ortaya bir yıl süreyle değerli katkılar konuldu. Dezavantajlı vatandaşlarımızı el ele vererek toplumsal standartlar çerçevesinde her şeye ulaşabilen, iş tutabilen bir konuma yükselteceğiz. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. Projenin final programında, müzik akademisi kursiyerleri şef Yücel Aran yönetiminde mini bir konser verdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER