Erzurumlu öğrenciler Bursa'ya hayran kaldı

İller arasında kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve birlik, beraberliğin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ‘Biz Anadoluyuz Projesi’ kapsamında, Erzurum’dan Bursa’ya gelen 122 öğrenci yoğun bir gezinin ardından memleketine döndü.

Erzurumlu öğrenciler Bursa'ya hayran kaldı

İçişleri Bakanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında hayata geçirilen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilen 15 yaş ve altı 50 bin katılımcının ülkenin farklı illerini ziyaret edeceği ‘Biz Anadoluyuz Projesi’ kapsamında Erzurum’dan Bursa’ya gelen 112 öğrenci, hafta sonu boyunca Bursa’nın tarihi ve turistik mekânlarını gezerek Bursa’yı tanıma fırsatı buldu. Projenin Bursa ziyaretinde, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Sancaktar Medya ortaklığı öğrencileri memnun kılan bir misafirperverlik sergiledi.

Öğrencileri Sabiha Gökçen Havalimanı’nda karşılayan valilik yetkilileri, karayolu ile Gemlik üzerinden Bursa’ya gelmelerini sağladılar. Gezinin ilk gününde Bursa Valisi İzzettin Küçük, öğrencilerle Merinos’taki Gölpark Tesisleri’nde bir araya geldi. Bursa hakkında Vali Küçük’ten bilgi alan öğrenciler, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Hayali Ustası Tayfun Özeren tarafından oynatılan Karagöz ve Hacivat’ın ‘Oyuncak’ oyunu ile tanıştılar.

Tarihin izinde yürüdüler

Gezinin 2. günü, Osman Gazi ve Orhan Gazi ziyaretiyle başladı. Sonrasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi’nce görevlendirilen rehberler tarafından, Ulu Camii’nin tarihi hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Ulu Camii gezisi boyunca Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ile Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı da öğrencilere eşlik etti. Ulu Camii civarı ve hanlar bölgesini gezen öğrenciler, daha sonra Kozahan girişinde toplu fotoğraf çekildi. Öğleden sonra Hayvanat Bahçesi ve Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’ni gezen öğrenciler, zaman zaman şaşkınlıklarını gizleyemedi. Akşam saatlerinde akrabalarıyla bir araya gelen öğrenciler müzikli, keyifli saatler yaşadı.

Uludağ’ı çok sevdiler

Gezinin üçüncü gününde kahvaltı sonrası Muradiye Külliyesi’nde, Osmanlı İmparatorluğu’nun büyüklerini ziyaret eden öğrenciler, tarihi bilgiler edindi. Öğleden sonra teleferik ile Uludağ’a çıkarılan öğrenciler yaşadıkları tecrübelerden oldukça hoşnut kaldılar. Uludağ sonrasında Mavi Tur ile deniz yolculuğu yapan öğrenciler, Mudanya Mütareke Binası’nı gezdikten sonra Mudanya’da akşam yemeği yediler.

3 günlük gezinin son gününde, Bursa’nın tarihi, turistik ve kültürel mekanlarını ziyaret eden öğrenciler kahvaltı sonrası Afet Eğitim Merkezi’nin ardından Heykel Valilik binasına geçen öğrenciler, Bursa Valisi İzzettin Küçük ile yeniden buluştu. Küçük, öğrencilerle bir araya gelip geçirdikleri 3 günün değerlendirmesini yaptı, sohbet etti.

“Bursalılar sizi çok sevdi”

Vali Küçük çocuklara şöyle konuştu: “Sizi burada ağırlamaktan çok mutluyuz, döndüğünüzde ailelerinize, arkadaşlarınıza, bütün Erzurumlulara selamımızı söyleyin. Burada yaşadıklarınızı anlatın. Bursalılar sizi çok sevdi, bir gün Bursalı çocuklar da gelip Erzurum’u gezecekler. Türkiye Cumhuriyeti hepiniz için eşittir. Ben de sizin gibi Erzurumluyum, Bursa’da valilik yapıyorum. Nereli olduğu önemli değil, kim çalışır, gayret ederse, o yürüyüp gider, engel yoktur. Bu ülkede bütün kapılar hepinize açık, unutmayın.”  Konuşma sonrasında öğrencilere yiyecek-içecek ikramında bulunan Vali, birlikte geçen güzel sohbetin neticesinde öğrencilere çeşitli hediyeler sundu.

“Burada sevgi ile karşılandılar”

Öğrencileri yolcu eden Vali Küçük, Bursa TV muhabirimize şunları söyledi: “Bu proje İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Doğu ve Güneydoğu’dan 50 bin öğrenciyi Batı ve Orta Anadolu illerimizi ziyaret projesi. Erzurum ili de Bursa’ya düştü. Yaklaşık bin 500 öğrenci Bursa’ya gelecek. Gelen öğrencilerle az önce görüşmelerimden anladım ki birçoğu Erzurum dışına hiç çıkmamış. Burada en önemli nokta, bu ülkenin bir ve bütün olduğunu gördüler. Burada sevgi ile karşılandılar. Gezdiler, eğlendiler ama hepsi Uludağ’ı çok sevmişler. Bu gezi onların hafızasında bir ömür boyunca taşıyacağı büyük hatıra olacak. Bu ülkenin ayrı gayrısı olmadığını öğrendiler. Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu kardeşlik duygusunu, birlik beraberlik duygusunu, ayrı gayrısı olmadığının küçük yaşta böyle projelerle desteklenmesi çok değerlidir. Hayırlı olsun diyorum.”

Bursa TV mikrofonlarına konuşan konuk öğrenciler, Bursa’nın yeşilliğini çok sevdiklerini, Bursa ile Erzurum arasında kültür farkı olduğunu, buna tanık oldukları için mutlu olduklarını dile getiren öğrenciler daha sonra yetkililer eşliğinde memleketlerine uğurlandılar.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER