Fabrika değil ciğerimiz yandı

Gürsu’da bir fabrikanın buhar kazanında meydana gelen patlamayla 5 işçi hayatını kaybetti, 16 işçi de yaralandı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, patlama alanında incelemede bulundu.

Fabrika değil ciğerimiz yandı

‘5 ÖLÜ, 16 YARALI’

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir boya ve iplik fabrikasında patlama oldu. Buhar kazanı büyük bir gürültüyle patlarken, ortalık savaş alanına döndü. Patlamanın olduğu tesisin yanı sıra çevredeki fabrikalar da hasar meydana geldi. Çevre fabrikalarda çalışan işçiler ve okullardaki öğrenciler, patlamanın şiddetinden dolayı büyük bir heyecana kapıldı. Patlamada 5 kişi hayatını kaybederken, 16 kişi de yaralandı.

İNCELEMELER SÜRÜYOR

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, patlamanın sebebine ilişkin araştırmanın sürdüğünü belirterek, “Heyet burada araştırmasını sürdürüyor. Onların araştırmaları sonunda ihmaller varsa ihmali olan kardeşlerimiz gerekli cezaya çarptırılırlar” dedi. Bursa Valisi İzzettin Küçük, patlama meydana gelir gelmez olay yerine gittiğini söyledi. Küçük, “Şiddetli bir patlama, fabrikada göçük var. Çevredeki fabrikalara ve araçlara da hasar vermiş” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise ölenlere rahmet diledi, yaralılara şifa dileklerini iletti.

“İHMAL VAR”

Bölgeye AFAD, itfaiye, UMKE ve 112 ekipleri sevk edildi. Ambulanslarla yaralı işçiler Çekirge Devlet Hastanesi ve Şevket Yılmaz Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Acı haberi alan işçi yakınları fabrikaya akın etti. Ölen veya yaralanan işçilerin aileleri göz yaşlarına boğuldu. Uludağ Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu Başkanı Yunus Aydın, patlamada kesinlikle ihmal olduğunu belirterek, “Bu yer, bölgemizdeki 250 sanayi tesisinden kendini yenilemeyen 3 fabrikadan biriydi. Patlamada ihmal olduğu açıkça ortada” dedi. OSB’lerde merkezi sistem buhar verilmesinin şart olduğunu, ancak bunun mecburi tutulamadığını hatırlatan Aydın, “Bu tesis 1990’lı yıllarda kurulan iplik ve boya fabrikası. Bölgemizde kendini yenilemeyen 3 tesisten biriydi. Gerek teknik kademe, gerek işçi kademesi, gerekse idare kademesinde bir ihmal olduğu ortada. Basınç üç-dört kat yükseğe çıkmadığında kazan patlamaz. Bunu nasıl tespit edemediler anlayamadık. Çevredeki 6 fabrikada hasar var. Toplam zarar bir milyon lira” diye konuştu. Patlamada fabrikanın sahibi Şükrü Demir’in oğlu Yavuz Demir, İbrahim Can, Yasir Saraç, Suriyeli Ebu Hüseyn ve Muhammed Hassif'in hayatını kaybettiği açıklandı. Savcı olay yerinde inceleme yaparken, ambulans ve itfaiye ekipleri hazır bekletiliyor. Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükşahin ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mat da fabrikaya gelerek bilgi aldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER