FotoFest'in konuğu Çin

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle bu sene ‘Çarşılar&Alışveriş’ temasıyla yapılan 7. BursaFotoFest, fotoğrafın dünyaca usta isimlerini fotoğrafa gönül verenlerle buluşturuyor.

FotoFest'in konuğu Çin

Festival kapsamında yapılan konuk ülke oturumunda ise Çin Halk Cumhuriyeti ele alındı. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen Kamil Fırat, Çin’den gelen fotoğraf sanatçılarının BursaFotoFest’e değer kattığını, Türkiye’deki fotoğrafa gönül verenlerin ufkunu açtıklarını söyledi. Birçoğumuzun bilmediği konuları fotoğraflarla gözler önüne serdiklerini belirten Fırat, “Hem binlerce senelik geleneği buraya taşıdılar, hem de çok zengin olan kültür ve sanatlarını fotoğraflarla yansıttılar. Bizler Çin’i hep batıda yayınlanan örnekleriyle biliyoruz. Bizlere birinci ağızdan zengin geleneklerini aktardıkları için ve festivale katıldıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

MODA İLE GELENEKSEL

Liaoning Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Shi Chun, BursaFotoFest’e Çinli fotoğraf sanatçılarının davet edilmesi ve Çin’in konuk ülke olarak belirlenmesi sebebiyle teşekkür etti. Çin’in binlerce yıllık bir kültüre sahip olduğunu ve fotoğrafçılığın hızla geliştiğini ifade eden Chun, bu zenginliğin de fotoğraflara sanatçılar tarafından yansıtıldığını dile getirdi. Çinli sanatçıların fotoğrafçılıkla birlikte bu alanda geleneksel sanatları çok iyi kullandığını aktaran Chun, “Çinli fotoğrafçılar moda ile geleneksel sanatları başarılı bir şekilde kullanıyor. Kendilerini de hızla geliştiriyorlar. Dünyadaki profesyonel fotoğraf makinelerinin yüzde 70’inin Çin’e satıldığını biliyorum. Çinli fotoğrafçılar Batı tarzı ile Çin unsurlarını harmanlamaya da başladı. Çin’de birçok üniversitede artık fotoğrafçılık bölümü bulunuyor. Hatta doktora ve master bölümleri de hızla artıyor. Önemli festivallerde üniversite öğrencileri için yarışmalar yapılıyor. Güzel imkanlar sunuluyor” dedi. Konuşmaların ardından Çin’in en popüler 3 fotoğraf festivali fotoğraflarla anlatılarak bilgi verildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER