Gıda Sektörünün Kalbi Bursa'da Atıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), gıda sektörüne yönelik iki önemli organizasyona daha imza attı. BTSO öncülüğünde Gıda Ur-Ge Projesi kapsamında başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 39 ülkeden 250 yabancı iş insanı, Bursalı firmalarla işbirliğinin yollarını aradı. BTSO öncülüğünde bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Bursa Uluslararası Gıda Kongresi de önemli akademisyen ve sektör temsilcilerinin katılımıyla başladı.

Gıda Sektörünün Kalbi Bursa'da Atıyor

Bu yıl 4.’sü düzenlenen ve sektörün bilimsel veriler ışığında ilerlemesine büyük fayda sağlayan Gıda Kongresi ve Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (Ur-Ge) Gıda Alım Heyeti organizasyonunun açılışı, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Bursa prototolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

“AVRUPA BİRİNCİSİYİZ”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay Gıda Kongresi’nde yaptığı açıklamasında, dünya ekonomileri için enerji ile birlikte en stratejik sektörlerin başında gıda ve tarımın geldiğini söyledi. Küresel politikalarda da belirleyici olan tarım ve gıda kaynakları konusunda Türkiye’nin ciddi bir potansiyel taşıdığını ifade eden Burkay, “Tüm bunlarla birlikte ülkemizin stratejik değişiminin ve dönüşüm sürecinin en iyi örnekleri arasında bulunan tarımda verimliliği artırmak ve yeni fırsatlara yönelmek hepimiz için öncelikli hedefler arasında olmalıdır. Çünkü ülkeler artık salt tarımsal üretime odaklanmak yerine bu işin teknolojisine, Ar-Ge’sine ve inovasyonuna da yatırım yapıyor. Üretim kabiliyeti ve kalkınmaya dönük desteklerle Avrupa’nın zirvesine, dünyada ise 7’nci sıraya kadar yükseldiğimiz sektörde, inanıyorum ki çok daha büyük başarılara ulaşacağız” dedi.

SEKTÖRÜMÜZÜN İHRACATINI ARTIRIYORUZ
Ticari Safari projesi ile üyelerini dünyanın farklı ülkelerinden alım heyetleriyle buluşturduklarını söyleyen Başkan Burkay, “Gıda sektörü Bursamız için büyük bir önem taşıyor. Buradaki zenginlikleri dünya pazarlarına sunarak ülke ekonomimize kazandırmak istiyoruz. Nisan ayından sonra ikinci kez gıda sektöründe alım heyeti gerçekleştirdik. 39 ülkeden yaklaşık 250 işadamı firmalarımızla ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyor. Firmalarımız bu görüşmelerden olumlu netice aldıklarını ifade ettiler. Sadece Ur-Ge organizasyonlarımız kapsamında 2 binden fazla yabancı alıcıyı kentimize getirdik. Sabah gerçekleştirdiğimiz Gıda Kongremizle de sektörün geleceğine dönük atılması gereken adımları belirledik” diye konuştu.

“TARIMDA AKLI, BİLİMİ VE AR-GE’Yİ KATMALIYIZ”
Bursa Valisi İzzettin Küçük, dünyada nüfusun hızla arttığını, bununla birlikte gıda ihtiyacının aynı doğrultuda artış sergilediğini söyledi. Bursa’nın Türkiye’deki birçok tarım ürünü üretimine liderlik yaptığını söyleyen İzzettin Küçük, “BTSO’nun öncülüğünde hayata geçen kongre ve alım heyeti programları sektör için büyük önem taşıyor. Gıda alanında pekçok firma bu organizasyonda buluşuyor. Tarım da aklı bilimi ve Ar-Ge’yi mutlaka katmalıyız. Yoksa çok üretip para kazanamaz duruma gelebiliriz. Gıda ürünlerinin akıl ve bilimle buluştuğunu bu iki organizasyonda da gördük. Yurt dışından gelen alıcılar da firmalarımızla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Bu organizasyonlar sadece Bursa için değil, ülkemiz için de büyük önem taşıyor” dedi.

“SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇACAK”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın gıda sektörüne önemli bir vizyon katan alım heyeti organizasyonu ve kongreye ev sahipliği yaptıklarını belirterek, başta BTSO olmak üzere etkinliklere katkı sunan tüm kurumlara teşükkür etti. BTSO’nun mottosu olan ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ vizyonuna değinen Altepe, “Bursa olarak Türkiye’ye örnek olan çalışmalara imza atıyoruz. Odamızın öncülüğünde düzenlenen alım heyeti programı, özellikle sektörün ihracatına büyük katkı sağlıyor. Ülkemizin ve Bursa’nın büyük hedefleri var. BTSO öncülüğünde yapılan bu organizasyonlar da sektörün önünü açacağına, firmaların dış ticaretine büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Kongrenin ardından Gıda Ur-Ge Alım Organizasyonunun açılışını yapan BTSO Başkanı Burkay, Vali İzzettin Küçük, Başkan Altepe ve ile protokol üyeleri, stant açan firmaları ziyaret ederek, bilgiler aldı.

250 YABANCI İŞ İNSANI TİCARET İÇİN GELDİ
Gıda Ur-Ge Projesi kapsamında bir araya gelen sektör temsilcileri, alım heyeti organizasyonuyla 39 ülkeden 250’ye yakın yabancı alıcıyla buluştu. Alım heyeti organizasyonunda Bin Dawood, Elite Fancy Food ve Seashore Group gibi gıda sektörünün dev firmaları da yer aldı. 2 gün boyunca devam edecek sektörün en geniş katılımlı programında Suudi Arabistan’ın en büyük market zincirlerinden olan Bin Dawood da ikinci alım heyetinde yerini aldı. Suudi Bin Dawood’un yanı sıra Bahreyn’in en önemli marketler zinciri olan Midway Supermarkets firmasının CEO’su Khaled El Amin Bursalı firmalarla buluştu.

GIDA ZİRVESİ SEKTÖRE IŞIK TUTUYOR
Gıda Zirvesi ise 29 Eylül Cuma gününe kadar Merinos AKKM’de devam edecek. Kongre, bu yıl ‘Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar’ temasıyla düzenlendi. Kamu ve özel sektörden ulusal ve uluslararası uzmanlar, temsilciler ve akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı kongrede ana konuşmacının dışında çeşitli konularda etkinlikler düzenleniyor. Kongrenin açılış panelinde, Uluslararası Tohum Federasyonu Eski Genel Sekreteri Marcel Bruins, ‘Küresel Açlığın Giderilmesi – Ütopya ve Gerçek’ semineri ile katılımcılarla buluştu. Zirvede ayrıca ‘Ulusal ve Global Gıda Güvenliği’, ‘Gıdada Coğrafi İşaretler’, ‘Gıda Sürdürülebilirliği ve İklim Değişikliği’, ‘Geçmişten Günümüze Gastronomi’, ‘Geleceğin Gıdaları’ gibi başlıklarda 7 oturum ve 3 konferans gerçekleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER