Girişimciye BEBKA'dan 16 milyon TL'lik destek

BEBKA, girişimcileri desteklemek maksadıyla yeni yılda kırsal kalkınma, sektörel rekabet ve endüstriyel iş birliği alanlarında hazırlanacak olan projelere toplamda 16 milyon liralık destek kredisi sağlayacak.

Girişimciye BEBKA'dan  16 milyon TL'lik destek

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), 2018 Yılı Mali Destek planlarını, bir otelde düzenlenen basın toplantısında açıkladı. BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, ajansın hinderlantı içerisinde bulunan girişimcileri desteklemek ve ekonomik canlılığı sağlamak adına, 7 yılda toplamda 82 milyon TL civarında hibe kredisi rakamına ulaşıldığını belirtti.

İLERİ TEKNOLOJİ DESTEKLENECEK

Genel Sekreter Gerim, toplantıda basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu: “Bu yıl 3 alanda hibe verilecek. Toplam 8 milyon lira bütçeli sektörel rekabetçiliğin artırılmasının amacı bölgede yer alan ve büyük gelişme potansiyeline sahip havacılık, savunma sanayi, raylı sistemler, teknik tekstil, kompozit sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin kabiliyetlerinin arttırılması olarak belirlendi. 3 milyon lira bütçeli endüstriyel simbiyoz (karşılıklı destek) programının amacı ise bağımsız işletmeleri daha sürdürülebilir, yenilikçi bir kaynak kullanımı çerçevesinde bir araya getirmek, endüstriyel kaynaklı çevresel problemlerin önüne geçerek, ekonomik getiri de sağlamak olarak tespit edildi. Kırsal ekonomik kalkınma için 5 milyon lira ayırdık. Programın amacı ise 3 ilde kırsal alanda tarım ve sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, tarım dışı faaliyetlerle ekonomik çeşitliliğin sağlanması hedefleniyor.” 2018 yılı için Bursa'nın yanı sıra; Eskişehir ve Bilecik'te bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini vurgulayan Gerim, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Proje hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla ücretsiz proje yazma eğitimi gerçekleştirilecek. Bilgilendirme toplantıları, eğitim ve teknik yardım masalarının takvimi BEBKA'nın internet sitesinden duyurulacak.”

ENDÜSTRİ 4,0 İÇİN ADIMLAR ATILIYOR
Toplantıda konuşma yapan Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ise, “Kilogram ortalama ihracat fiyatının çok daha yükseklere gelmesi konusunda gayret içinde olmalıyız. Türkiye ortalaması kilogram fiyatı 1,9 dolar iken, Bursa 4 doların üzerine ulaşmış durumda. Biz bunu yeterli görmedik. 75 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirmek için 8 kilogram ihracat fiyatını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yüksek teknoloji ile yatırımları gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Altyapı projelerini hayata geçirdik. Endüstri 4,0 gibi model örnek fabrikayı hayata geçirmek üzereyiz. URGE projelerini hayata geçirdik. 10'un üzerinde sektörde UR-GE projeleriyle dünyanın dört yanına sanayici ve firmalarımızı taşıyoruz. Oralardan da alım heyetlerini Bursa'ya getirip ticaret ve ihracatımızı arttırıyoruz. Sektör konseylerini kurduk. Türkiye'de model olan ilk yapılan çalışma. TEKNOSAB gibi çok önemli bir projeyi hayata geçirdik. 25 milyar dolarlık yatırımla 35 milyar dolar ihracat hedefini o bölgede gerçekleştireceğiz. BUTEKOM gibi önemli bir projeyi hayata geçirdik. Tekstille yola çıktık, kompozit ve mükemmeliyet merkezinde nano teknoloji mükemmeliyet merkezini hayata geçirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40