İnegöl çiftçisine eğitim

Sanayi şehri unvanının yanında tarım potansiyeliyle de adından söz ettiren İnegöl’de çiftçilere eğitim verilecek.

İnegöl çiftçisine eğitim

Kaliteli tarım hedefiyle kırsal mahallelerde bu alanda çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, kış sezonunu çiftçileri eğiterek geçirecek. Geçmiş yıllarda da düzenlenen ve İlçe Tarım Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi, Ziraat Odası ile Muhtarlar Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen çiftçi eğitim seminerlerinin startı dün akşam Cerrah Mahallesi'nden verildi.

Seminerlerde bu yıl son dönemlerde artarak devam etmekte olan seracılık konusu işlenecek. Bunun yanı sıra tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği eğitimi, hayvan hastalık ve beslenmesi, sürü yönetimi, meyve budama, patates yetiştiriciliği, hayvancılık eğitimi ve asma yetiştiriciliği ile ilgili seminerler düzenlenecek. 14 mahallede düzenlenecek eğitimlerde yaklaşık 700 çiftçiye eğitim verilmesi hedefleniyor.

Eğitimler öncesi Belediye Başkanı Alper Taban bir konuşma yaptı. İnegöl’de yaşayan her kesime faydalı olabilmek için çalıştıklarını belirten Taban, “Bugün burada olup bu heyecanı sizlerle paylaşmak istedim. Malumunuz biz de kısa bir süre önce göreve başladık. Heyecanımız var. İnegöl’e hizmet edebilmek, İnegöl’de iyi manada bir şeylerin değiştiğini görebilmek bizlere mutluluk veriyor. Bizler şehrimizde yaşayan tüm hemşerilerimize elimizi uzatıp onlara faydalı olabilmek amacında olacağız” dedi.
İnegöl’ün sanayi şehri olduğu kadar aynı zamanda iyi bir tarım şehri olduğuna da vurgu yapan Alper Taban, “Bizlere düşen kendimizi yenilemek, kendimizi tazelemek, kendimizi geliştirmek. Sizlerden gelen talep ve istekler doğrultusunda da ne yapılabilecekse bunları oturup masaya konuşabiliriz. Yeter ki makul işler yapalım. Sizlerin de gelişimine katkı sağlayacak işler yapalım. Bugün belki seracılığı konuşacağız ama sadece seracılık değil, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ve hastalıklarıyla ilgili eğitim olacak. Süpürtü bölgesinde sürü yönetimi ele alınacak, yine bazı mahallelerimizde hayvancılık ve bazı mahallelerimizde de asma yetiştiriciliğiyle ilgili yaklaşık 700 çiftçimize ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40