Kıraathane kültürü yıldırım'da yaşıyor

Yıldırım’da yürütülen kültürel dönüşümü kahvehanelere kütüphane köşesi oluşturarak devam ettiren Yıldırım Belediyesi, ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i 2017-2018 Kültür Sanat Sezonunun ilk programında Yıldırımlılarla buluşturdu.

Kıraathane kültürü yıldırım'da yaşıyor

Duaçınarı Mahallesi’ndeki Merkez Kıraathanesi’nde düzenlenen programda ünlü tarihçi Ahmet Şimşirgil, Osmanlı’nın hüzünlü yılları diye adlandırılan 1800-1900 yıllarını izleyenlere anlattı.

OSMANLI’NIN KÜLTÜRÜ YAŞIYOR

Kendine has üslubuyla Osmanlı’nın son dönemleri hakkında bilgiler veren Şimşirgil, I. Abdülmecid, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Adülhamit Han dönemindeki tarihi ve kültürel olayların iç ve dış politik olaylarda yaşanan yansımalarını farklı bir pencereden anlattı. Günümüzde yaşanan olaylara da değinen Şimşirgil, toplumun içinde yaşamayan, halkın nabzını tutamayan liderlerin başarılı olamayacağını söyledi. Osmanlı döneminde gerçekleşen kültür ve sanat olaylarının toplumsal yaşama da büyük katkısı olduğunu vurgulayan ünlü tarihçi, günümüz dünyasında yaşanan olayları geçmişten verdiği örneklerle izleyenlere aktardı. Programın sonunda Yıldırımlıların yoğun ilgisinden ve duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahmet Şimşirgil, kıraathane kültürünü ilçede tekrar canlandırılmasında katkısı olan başta Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali olmak üzere, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER