MHP ile AK Parti birlikte daha güçlü

MHP Büyükşehir Meclis Grup Başkan Vekili İhsan Bilgili Sancak Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. MHP ile AK Parti’nin ittifakını değerlendiren Bilgili, “50+1’i yakalayabilmek için bir ittifaka ihtiyaç duyulacaktı. Karşı bir blok oluşturulması ihtimaline karşı doğru bir adım atıldı” dedi.

MHP ile AK Parti birlikte daha güçlü

MHP Büyükşehir Meclis Grup Başkan Vekili İhsan Bilgili, Sancak Gazetesi Köşe Yazarı Abduselam Demirci ve Bursa TV Haber Editörü Selman Özdemir’in sorularını yanıtladı. Politika gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Bilgili, Büyükşehir’in eski yönetimi ve yeni yönetimine dair de değerlendirmelerde bulundu. İşte o röportajımız…

Bursa kamuoyu sizi yakinen tanıyor ama İhsan Bilgili kimdir, kısaca bize kendinizden bahseder misiniz?

1959 Ardahan doğumluyum. 1976’dan beri Bursa’dayız. Kültür Bakanlığı’ndan emekliyim. Türkiye Kamu-Sen’in kuruluşunda görev aldım, Kamu-Sen’de Sendika Başkanlığı’nda görev aldım. Emekli olduktan sonra MHP Yıldırım İlçe Başkanlığı görevini yürüttüm. 2009’dan itibaren 5 yıl boyunca İl Genel Meclis Üyeliği yaptım. 2014’te İl Genel Meclisler kapatılıp Büyükşehir’e devredilince Büyükşehir’den devam ettim.

Bildiğiniz üzere kulislerde en çok konuşulan konu MHP ile AK Parti’nin ittifakı. MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, “Her türlü mücadele AK Parti’nin yanındayız” dedi. Ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da, “Mücadelemizi MHP ile birlikte sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. Bu ittifak hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye, yönetimi zor bir ülke. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Türkiye üzerinde çok büyük oyunlar oynanmak istediğini milletçe gördük. Yeni gelen sistem yüzde 50 barajın olduğu, yani toplumun çoğunluğunun katıldığı bir sistem. Çoğunluğu yakalayabilmeniz için mutlaka bu ittifaklar gerekecektir. Şimdi de seçim öncesi koalisyon usulü iki parti bir araya gelecek ve seçime o şekilde girecek. Olayı bu şekilde değerlendirmek lazım. Buradaki ifade şudur; eğer karşıda bir blok oluşacaksa yani CHP eğer HDP’yi yanına alacaksa, biz de AK Parti ile bir araya geliriz ve bir blok oluştururuz. Bu sistemin getirdiği bir sonuçtur ve bence doğru bir adımdır.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, “Yüzde 10 seçim barajı düşürülmeli” demesinin sebebi, MHP tabanından Meral Akşener’in bir parti kurması ve oyların bu partiye kayması düşüncesi olabilir mi?

Böyle bir şeyin olmadığını herkes çok iyi biliyor. Bunun sebebi az önce bahsettiğim hükümet sisteminin değişmesinden kaynaklanan, 2019’da gerçekleşecek seçimler için kullanılmış bir ifadedir. Bu seçimlerde ilk olarak Cumhurbaşkanlığı sistemi için oy kullanılacak, ardından milletvekilliği için oy kullanılacak. Birinde baraj yüzde 50+1, bu baraj cumhurbaşkanlığı seçimi için geçerli. Diğerinde yani milletvekilliği seçiminde ise baraj yüzde 10. Türkiye’deki sistem gereği, ‘yönetimde istikrar, temsilde adalet gerekli’ diyoruz. Bu sistemse yönetimde istikrarı sağlamak için getirildi. Ama bunu söylerken temsilde adaleti sağlayamamak demokrasi açısından sıkıntı yaratacaktır.  MHP’nin barajla ilgili hiçbir sıkıntısı yoktur ve olmayacaktır. Ancak CHP ‘Baraj yüzde 3’e indirilsin’ diyor. Sormak lazım, CHP’nin barajla ilgili bir sıkıntısı mı var diye. Diğer sorunuza gelecek olursak, MHP tabanından çıkarak oluşturulmuş bir partinin, oy çalıp çalmayacağını sandıkta göreceğiz.

Bildiğiniz üzere NATO tatbikatında bir skandal yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan paylaşımların belgesi ortaya çıktı. Siz de bir muhalefet partisi temsilcisi olarak bu olayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Batı’nın Türkiye üzerinde oynadığı birtakım oyunlar var. Son yıllarda yoğunlaşan bu oyunlardan bir tanesidir bu. Amerika, Avrupa Birliği’nin de desteğiyle Büyük Ortadoğu projesini yürütmeye çalışıyor. Ve bunu Condoleezza Rice bir makalesinde ifade etmiştir. Makalede kullandığı ifadesi şudur;  “22 İslam ülkesinin yönetimi ve sınırları değişecek. Türkiye de buna dahildir.” Bu yaşananlar makaledeki ifadelerin gerçekleşmesidir. NATO’da Türkiye’ye karşı böyle bir şeyin yapılması çok büyük bir saygısızlık. Hem ilk cumhurbaşkanına hem de son cumhurbaşkanına karşı yapılmış bir saygısızlık. NATO müttefikimiz, NATO üyesi bir ülkeyiz ve NATO’ya çok büyük maddi destek veriyoruz. Zaten NATO yetkilileri de Türkiye’den özür dilediler.

MHP Bursa teşkilatları İznik’te kampa girdi. Eğitim ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. Bu kampın detaylarından bahseder misiniz?

Milliyetçi Hareket Partisi çok ciddi hazırlıklar yapıyor. Zaman zaman il başkanımız ve yetkililerimiz kamuoyuna bunu sunmaktadırlar. Bu kamp yerel yönetimlerin değerlendirildiği, önümüzdeki seçimlerin değerlendirildiği bir kamp oldu. Burada amaç teşkilatlarımızın diri tutulmasıydı. Kamp da gayet başarılı geçti. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili açıklamalar da yapılacaktır.

Geçtiğimiz günlerde birkaç ilin büyükşehir belediye başkanı istifa etti. Bunların yerine de yeni isimler geldi. O illerden bir tanesi de Bursa. Belediye Meclisi de, MHP Meclisi de AK Parti’ye destek verdi. Bu süreç hakkında neler söyleyeceksiniz?

Süreç aslında doğru bir süreç değil, onu da söyleyelim. Seçilmiş bir başkanın görevden alınıp yerine yeni birinin getirilmesi doğru değil. Ancak bu parti içi bir mesele olduğu için bu konuda bizim de bir şey söylememiz doğru olmaz. Kaldı ki sebeplerini de sorguluyoruz. Eğer o başkanın memnun olunmayan bir durumu varsa ya da FETÖ’yle ilgili bir şüphe varsa bunun kamuoyuna açıklanması lazım. Ama süreç yaşandı ve oldu bitti. Bursa açısından baktığımızda hep tenkitlerimiz olmuştur. Sayın Altepe’nin Bursa’yı demokratik ve ortak akılla yönetmediğini düşünüyorum. Kendisi halkın görüşlerine çok değer vermedi ve yakın çevresinin yönlendirmesiyle bütün bunları yaptı. Bu yapılanlarının birçoğunun yanlış olduğu zaten ortaya çıkmıştır. Stadyum projesi, T2 hattı, Kent Meydanı bizim tabirimizle Rant Meydanı, Doğanbey Konutları, şu an aklıma gelmeyen bunun gibi birçok proje yanlıştır. Şimdi Alinur Aktaş Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Kendisine bir süre tanımak gerekiyor, çalışmalarını görmek adına. Ama umutluyuz. Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiklerine bakınca göz doldurucu uygulamalar. Halkın taleplerini yerine getirici uygulamalar. Kendisini hoş karşılıyoruz ve başarılar diliyoruz.

Alinur Aktaş’tan bahsetmişken, kendisi personel kadrosunda büyük değişikliğe gitti, görevden almalar gerçekleşti. Ayrıca personel arabalarını da otoparka çektirdi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu doğru bir uygulamadır. Büyükşehir belediyelerinde ve birçok kurumda müthiş bir savurganlık var. Tamam hizmetin durmaması lazım ama herkesin altında araç olduğunu düşününce burada herkesin hakkı var. İlk etapta bu araçları toplaması ki 620 araç olduğu söyleniyor, doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Personel konusuna gelirsek, her belediye başkanının tabi ki kendi ekibi olacaktır.

Sizin de girişimlerinizle Bursa ile Buhara kardeş şehir oldu. Bu konuya da biraz değinebilir miyiz?

Çok önemli bir konu bu. Türk ülkücüleri için hudut yoktur, sınır yoktur. Türkçe konuşulan ve bayrağımızın dalgalandığı her yeri biz vatanımız olarak görüyoruz. Buhara, önemli bir ilim ve irfan merkezi. İmam Buhari ve Emir Sultan Hazretleri’nin doğduğu yer. Emir Sultan’ın kabrinin Yıldırım’da bulunması dolayısıyla özellikle Yıldırım ilçemizi Buhara’yla kardeş şehir yapmak istedik. Bu karar tarihi bir karardır.

Meral Akşener ‘İyi Parti’ isimli yeni bir parti kurdu. Özellikle amblemiyle çok konuşuldu, gündemimizi meşgul etti. Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Açıkçası partilerle ilgili çok konuşmayı tercih etmiyorum. Ama konuyu açtığınız için görüşlerimi sunayım. O sürecin başladığı günlerde yani 1 Kasım seçimlerinden sonra bir kongre takvimi yürütelim ve yeni bir genel başkan seçelim girişimi oldu. Ben Genel Merkez delegesiyim ve imza vermedim. MHP içerisinde böyle bir girişimin doğru olmadığını belirttim. Milletimiz MHP’yi tanıyor ve daha da iyi tanıdı. Şunu söylemek isterim ki “MHP çok da ideallerimizi yansıtmıyor” savıyla beni suçlayan arkadaşlar yeni bir parti kuruyorlar ama, “Her türlü siyasi görüşe açığız” söylemleriyle beni suçlamalarının bir esprisi kalmıyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Temas etmek istediğim birkaç konu var, onları da ifade edeyim. Alinur Aktaş, yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız kilitlenmiş bir Bursa devraldı. Meclis’te de bunu da ifade etmiştim. Bursa 1 yıldır kırmızı ışıkta bekliyor, o kırmızı ışık 1 yıldır hiç sönmedi. Yeşil ışık yanacak ki geçelim. Altyapı yönünde de üst yapı yönünde de, ulaşım ve trafik konusunda ciddi sıkıntılarımız var. T2 hattının yer altına alınmaması büyük sorunlara yol açacak. Sayın Aktaş projenin ilerlemiş olmasından dolayı yer altına alınamayacağını belirtti. Uzun vadede bu proje Bursa’da büyük sorunlar yaratacaktır. 5-10 yıl sonra İstanbul Yolu trafiği taşımayacaktır. Diğer husus da kentsel dönüşümümüz. Bu konuda da Bursa kilitlenmiş durumda. İmar çalışmaları mahkeme yoluyla durdurulmuş durumda. Sayın Aktaş’tan bu konuda da beklentilerimiz var. Ve kendisinin geçmişteki yönetimin yaptığı hataları yapmamasını temenni ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER