'Nilüfer Arena'da neler oluyor?

Bursa’nın en değerli alanlarından biri olan Odunluk bölgesinde yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan Nilüfer Arena, Nilüfer Belediyesi tarafından yeni bir rant kapısı oldu. İnşaatı kısa süre önce tamamlanan yapıda kullanılan demirlerin, insan hayatı hiçe sayılarak deprem yönetmeliğine uygun olmadığı iddia edildi.

'Nilüfer Arena'da neler oluyor?

ŞEHİR PLANCILARI İSYAN ETMİŞTİ

Nilüfer ilçesinin önemli bir ihtiyacı olan salon için Odunluk Mahallesi’nde Nilüfer Belediyesi mülkiyetindeki 252 ada, 47 parsel seçildi. Alan Nilüfer Belediyesi tarafından 23.09.2013 tarihinde, yap işlet devret modeli ile 12 bin 500 lira kira bedeli karşılığı 25 yıllığına Öztimurlar ve Tuğcu inşaat ortaklığına peşkeş çekildi. Yüklenici firmalar ise bu alanı rekreasyon alanı yerine ticari alana çevirdi. 0.20 emsal değerine sahip 13 bin 335 metrekare olan parselde olması gereken inşaat alanı 2 bin 667 metrekare. İmar planlarında otopark alanı ve park alanı olan 2009 yılında yapılan bir plan değişikliği ‘bodrum katta yapılan imalatlar emsale dâhil değildir’ plan notu eklenerek Nilüfer Belediye Meclisi’nde onaylandı. Nilüfer Belediyesi’nin sanat gösterileri ve konserler için hazırladığı projeye ilk olarak şehir plancılarından tepkiler yükselmişti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İPTAL ETTİ

 Anayasanın 35. ve 20. maddelerine göre, planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin rekreasyon ve emsal tanımlarına aykırı olduğu, plan değişikliğinde belirtilen yapı yüksekliklerinin, yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesi ile itiraz edilmişti. 0.20 emsal değerine göre 2 bin 667 metrekare inşaat yapılması gereken alanda tam 22 kat daha fazla inşaat yapılmak istendiği şehir planlayıcıları tarafından gündeme getirilmişti. İtiraz, Nilüfer Belediyesi’nce reddedilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yerinde bulunarak plan değişikliğinin iptaline karar verilmişti.

RANT ÜSTÜNE RANT

Bu kararın ardından yeni bir iddia kamuoyunu hayrete düşürdü. Proje içerisindeki usulsüzlükler pes dedirtti. İnsan hayatını tehlikeye atan kararların bir bir alındığı iddia edildi. Mesela; deprem yönetmeliği madde 7.4.3.2 diyor ki “Kiriş sarılma bölgeleri, kolon-kiriş birleşim bölgeleri ve açıklık ortasında alt donatı bölgeleri gibi, donatının akma durumuna ulaşma olasılığı bulunan kritik bölgelerde bindirmeli ek yapılmayacaktır.” Ancak projede bu madde resmen askıya alınmış durumda. Kanunsuz bir şekilde yükselen Nilüfer Arena’da bu kez de demir üzerinden rant elde edilmeye çalışılıyor. Madde apaçık ortada. “Kirişler de akma durumu momentlerden dolayı oluşur deniliyor”.  Maximum momentler kiriş açıklığında ve mesnet üst bölgesinde oluşacağından dolayı bu bölgelerde akma durumu söz konusu olacağından bindirme yapılmaması gerekiyor.

İNŞAAT ATIK DEMİRLERLE YÜKSELİYOR

Nilüfer Arena, Nilüfer Belediyesi tarafından yeni bir rant kapısı haline getirildi. Belediye’nin anlaştığı müteahhit firmanın sahadaki demirci ekip başlarına sözlü talimat vererek tam boy demirleri 80 cm bindirmeli olarak devam etmelerini söylediği iddia ediliyor. İddia TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi’ne ait. Bu uygulamanın yanlış olduğunu ve eğer doğru bir uygulama ise projelerde değişiklik yapılması dile getirilse de durum bir türlü değişmiyor. Nilüfer Arena inşaatında eksik parçalar kullanılıyor. Örneğin 450cm 440cm olan donatı uzunluklarında 300 cm veya 290cm ile 280 cm olarak kullanıldı. Gerekçe ise müteahhit firma yetkililerinin çalışanlara bu yönde bir talimat vermesi. Kanuna göre inşaatın bir an evvel yıkılması gerekirken Nilüfer Belediyesi ise durumu görmezden geliyor. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER